• 2018-08-14

  Podatki w e-biznesie

  Sprzedaż przez internet to niezwykle dynamicznie rozwijający się kanał dystrybucji. Każdy kto chce w ten sposób sprzedawać swoje towary powinien wiedzieć, że pod względem podatkowym sprzedaż wysyłkowa różni się od tradycyjnej sprzedaży.

  więcej >
 • 2018-08-09

  Jak poprawnie zweryfikować kontrahenta?

  Chcąc działać zgodnie z przepisami, przedsiębiorca powinien przed zawarciem transakcji przeprowadzić taki proces jak weryfikacja kontrahenta. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów podatkowych, powinien on bowiem udowodnić, że dochował „należytej staranności” przed rozpoczęciem współpracy. Jak dokonać weryfikacji?

  więcej >
 • 2018-08-06

  Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach online

  Czasy, kiedy wszystkie formalności związane z prowadzeniem własnej firmy należało załatwiać osobiście w okienku urzędowym powoli mijają. Obecnie, dzięki projektowi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Finansów możliwe będzie uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach online.

  więcej >
 • Zmiany w rachunkowości w 2019 roku

  Jedne z największych zmian, jakich można się spodziewać w przyszłym roku, są zmiany związane z projektem opracowywanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dotyczącym małych i średnich przedsiębiorstw. Planuje się wprowadzenie ponad sześćdziesięciu różnych zmian.

  więcej >
 • 2018-07-31
 • 2018-07-26

  Kogo obejmie tzw. "mały ZUS"?

  Sejm przyjął „mały ZUS” dla małych firm. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Kto będzie mógł z niego skorzystać i jakie będą warunki jego opłacania? Przypominamy w skrócie.

  więcej >
 • 2018-07-24

  Wycena nieruchomości inwestycyjnej

  Istnieją dwa zasadnicze modele wyceny nieruchomości inwestycyjnej – model historyczny i model wartości godziwej. Wybór modelu wyceny nieruchomości inwestycyjnej niesie ze sobą konsekwencje podatkowe, dlatego podjęcie właściwej decyzji może być trudne.

  więcej >
 • 2018-07-17

  50 dni z RODO – jak polskie przedsiębiorstwa przechowują dane osobowe

  Od stycznia do maja firma Soneta udostępniła na stronie gotowinarodo.pl ankietę dotycząca sposoby zarządzania danymi w firmach. Na podstawie odpowiedzi respondenci uzyskiwali podpowiedzi jak powinni przygotować się na RODO. Przenalizowaliśmy anonimowe wyniki z ankiety, którą wypełniło blisko 250 osób. Jakie przedstawia się zarządzanie danymi w polskich firmach?

  więcej >
 • 2018-07-11

  Czy prywatne wydatki mogą być kosztem firmowym?

  Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej sprawia, że życie zawodowe w znacznym stopniu miesza się z prywatnym. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której nie do końca wiemy, jakie wydatki możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu, a jakich lepiej nie ujmować w księgach. Prezentujemy krótką ściągawkę dla JDG.

  więcej >
 • Split payment już obowiązuje

  Split payment obowiązuje już od tygodnia. Teoretycznie mechanizm jest dobrowolny, ale w wypadku tego przepisu może zadziałać efekt kuli śnieżnej. Przedsiębiorcy i księgowi powinni więc wyposażyć się w skuteczne narzędzia, które pozwolą im zapanować na finansami w dualnym systemie rozliczeń.

  więcej >
 • 2018-07-05

  Jak pozyskać dofinansowania na szkolenia z Europejskiego Funduszu Społecznego?

  Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania może uzyskać przedsiębiorca na szkolenia. Z dofinansowania mogą skorzystać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także ich pracownicy. Choć procedura może wydawać się skomplikowana, to tak naprawdę formalności nie jest dużo. Podpowiadamy, jakie działania podjąć, aby zdobyć dofinansowanie.

  więcej >
 • 2018-07-02

  Jak rozliczyć samochód elektryczny w firmie?

  Silne działania proekologiczne doprowadziły do wzrostu popularności samochodów napędzanych wyłączenie energią elektryczną. Oznacza to, że coraz więcej pojazdów tego typu zasila floty firmowe polskich przedsiębiorstw. Pozostaje jednak pytanie – jak rozliczyć samochód elektryczny w firmie i jakie niesie to zalety?

  więcej >