• 2020-01-10

  Jak wypełnić NIP-8?

  W momencie zakładania spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym jednym z wymagań jest złożenie w Urzędzie Skarbowym informacji na temat tzw. danych uzupełniających. Służy do tego specjalny formularz NIP-8, którego wypełnieniu poświęcony jest poniższy artykuł.

  więcej >
 • 2019-12-13
 • 2019-12-10

  Kwartalne rozliczenie VAT po 1 listopada 2019

  Podstawowym okresem rozliczeniowym dla podatku od towarów i usług jest miesiąc kalendarzowy. Pod pewnymi warunkami można jednak rozszerzyć ten okres do pełnego kwartału. W poniższym artykule prezentujemy informacje o tym, jakie założenia należy spełniać, aby było to możliwe po 1 listopada 2019 roku.

  więcej >
 • 2019-11-19
 • 2019-11-13

  Specyfika podatkowa różnych form finansowania dłużnego

  Bardzo często przedsiębiorstwa w swojej działalności nie mogą polegać wyłącznie na samodzielnie generowanym kapitale. Dlatego próbują pozyskać kapitał od inwestorów lub korzystają z różnych form finansowania dłużnego. Decydując się na dotowanie działalności zarówno z pomocą finansowania kapitałowego, jak i finansowania dłużnego, trzeba pamiętać, że każda z form ma swoją specyfikę podatkową.

  więcej >
 • 2019-11-08
 • 2019-11-05

  Nowe formy zatrudnienia, ich zalety i wady

  Nowe technologie zmieniają wiele dziedzin życia i zmiany te nie ominęły rynku pracy. Obserwując trendy pojawiające się przede wszystkim na Zachodzie łatwo zauważyć, że pracownicy i pracodawcy są zorientowani przede wszystkim na elastyczność. I to właśnie nowe formy zatrudnienia mogą tę elastyczność zapewnić.

  więcej >
 • 2019-10-23

  Kiedy należy wykonać korektę JPK_VAT?

  Jednolity Plik Kontrolny to specjalna struktura danych, którą na potrzeby rozliczeń z organami podatkowymi co miesiąc muszą przygotowywać przedsiębiorcy. Podobnie jak w przypadku składanych deklaracji VAT, tutaj również mamy możliwość sporządzania korekty w razie wychwycenia błędu lub zmian w dokumentach księgowych. Na jakich warunkach może się to odbywać?

  więcej >
 • 2019-10-14

  JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT

  Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, od początku 2020 roku ma się pojawić nowa struktura Jednolitych Plików Kontrolnych upraszczająca dotychczasowy sposób rozliczania z fiskusem podatku od towarów i usług. Jej nazwa to JPK_VDEK i wprowadza do działań podatników znaczące ułatwienia.

  więcej >
 • Split Payment obowiązkowy - od kiedy?

  Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności to coś, czego obawia się wielu przedsiębiorców. I choć ten sposób płatności funkcjonuje już od ponad roku, to firmy wciąż go unikają. Tymczasem już wkrótce Split Payment stanie się obowiązkowy.

  więcej >
 • 2019-09-24
 • 2019-09-17

  Zerowa stawka PIT dla młodych do 26 roku życia

  1 sierpnia 2019 roku na mocy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, weszło w życie zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń osób przed 26 rokiem życia. Na jakich zasadach można skorzystać z ulgi i kto może to zrobić? Odpowiadamy!

  więcej >