• 2018-01-15

  Ministerstwo Finansów ostrzega przed nieprawidłowym określaniem podstawy opodatkowania VAT

  Od pewnego czasu resort finansów formułuje ostrzeżenia przed pewnymi działaniami, które mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami dla podatników, zwłaszcza przedsiębiorców. Dotyczą one przede wszystkim działań mających charakter optymalizacyjny. Jedno z ostatnich ostrzeżeń odnosi się do podstawy opodatkowania VAT dla towarów sprzedawanych w formie zestawów. Ministerstwo Finansów zaleca, aby podatnicy, którzy stosowali lub stosują niedozwolone praktyki dokonali prawidłowego rozliczenia podatku VAT oraz złożyli stosowną korektę deklaracji.

  więcej >
 • 2018-01-12

  Kilka nowinek z zakresu rachunkowości od 2018 roku

  Jednostki podlegające rachunkowości budżetowej muszą uwzględnić zmiany przepisów. Powinny one zmodyfikować od 1 stycznia 2018 roku swoje polityki rachunkowości. Organy podatkowe też muszą uwzględnić zmiany przepisów w zakresie ich rachunkowości już od stycznia tego roku.

  więcej >
 • Najważniejsze zmiany w PIT w pigułce

  Zmiany do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła ustawa nowelizująca z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175). Obowiązują one od 1 stycznia 2018 r.

  więcej >
 • Nowa Klasyfikacja Środków Trwałych

  Od początku roku przy ustalaniu zasad amortyzacji środków trwałych obowiązuje nowa Klasyfikacja Środków Trwałych. Zastąpi ona KŚT z 2010 r. Zmiana numeracji oraz nazewnictwa niektórych grup skutkuje koniecznością aktualizacji dokumentacji środków trwałych.

  więcej >
 • Bezpłatna publikacja o zmianach w przepisach 2018

  2018 rok to w prawodawstwie nowe, wchodzące w życie regulacje, które dotyczą każdego przedsiębiorcy. Nadchodzące zmiany w prawie gospodarczym i nie tylko dotykają każdego wymiaru prowadzenia biznesu – RODO, mechanizm split payment, JPK dla mikro przedsiębiorców, zmiany w deklaracjach PIT czy e-paragony to tylko niektóre z nich! Specjaliści w dziedzinie kadr płac, księgowości, handlu i ochrony danych osobowych enova365 przygotowali praktyczne opracowanie tych zmian wraz z eksperckim komentarzem.

  więcej >
 • 2017-12-15
 • Pakiet 100 zmian dla firm

  Prowadzenie biznesu w Polsce nie jest prostym zadaniem. Zmienić to ma specjalny pakiet 100 zmian wprowadzanych w przepisach dla przedsiębiorców – jakie zmiany zostały już wprowadzone a jakie zaczną wkrótce obowiązywać?

  więcej >
 • RODO i VAT - debata o zmianach w przepisach

  30 listopada odbyła się debata poświęcona dwóm dużym zmianom, które czekają w przyszłym roku przedsiębiorców – rozporządzaniu o ochronie danych osobowych oraz jednolitemu plikowi kontrolnemu. O zmianach rozmawiali eksperci z zakresu prawa, księgowość i technologii.

  więcej >
 • 2017-12-11

  Unia uszczelnia e-handel

  Powstanie ogólnoeuropejski portal internetowy, tworzący prosty system poboru VAT. Unijni ministrowie finansów przyjęli 5 grudnia w Brukseli nowe regulacje dotyczące VAT. To kolejne zmiany mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie tego podatku.

  więcej >
 • 2017-12-08

  Składki ZUS na jedno konto od 2018 roku

  Obecnie, aby prawidłowo opłacić składki dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy wysłać kilka oddzielnych przelewów na różne konta. Od początku 2018 roku w tej kwestii zajdą zasadnicze, ułatwiające prowadzenie biznesu zmiany.

  więcej >
 • Nowelizacja PIT. Zmiany w programach motywacyjnych

  W połowie listopada parlament przekazał Prezydentowi do podpisu ustawę nowelizującą przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród wielu zmian przewidziano również te dotyczące programów motywacyjnych opartych na akcjach i pochodnych instrumentach podatkowych.

  więcej >