2023-04-25

5 sposobów na obniżenie PIT za 2022 rok dla przedsiębiorców

Rok 2022 obfitował w wiele zmian podatkowych, w związku z czym liczne grono przedsiębiorców ma wątpliwości dotyczące prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego. W naszym artykule prezentujemy 5 sposobów na obniżenie PIT za ubiegły rok.

5 sposobów na obniżenie PIT

Zmiany wprowadzane w ramach Polskiego Ładu w 2022 roku były dla wielu właścicieli firm wymagającym czasem dostosowania się do nowych przepisów. W związku z tym duża część osób prowadzących działalności gospodarcze gubi się w gąszczu zmian, nie do końca wiedząc, z jakich możliwości są w stanie skorzystać przy rozliczaniu podatków za ubiegłe 12 miesięcy. W ramach wyjaśniania przepisów przygotowaliśmy poniższy poradnik, który pokazuje 5 sposobów na obniżenie podatku z wykorzystaniem istniejących obecnie mechanizmów prawnych.

1. Nowe ulgi dla przedsiębiorców

Polski Ład wprowadził szereg ulg, z których skorzystać mogą właśnie przedsiębiorcy. Jeśli chcemy zapłacić niższy podatek dochodowy, możemy skorzystać m.in. z:

 • ulgi na renowację, modernizację i nabycie nieruchomości zabytkowych, gdzie rozliczyć możemy m.in. inwestycje w fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni utworzonej w budynku wpisanym do rejestru zabytków,
 • ulgę na inwestycję w spółki alternatywne,
 • ulgi z tytułu opłacania składek na związki zawodowe,
 • ulgi B+R i IP Box, które w 2022 roku umożliwiają połączenie ich ze sobą i zyskanie preferencyjnej stawki podatku na działalność badawczo-rozwojową w wysokości 5%,
 • ulgi marketingowej dla działań mających na celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów,
 • ulgi na koszty produkcji próbnej serii produkty,
 • ulgi na działalność sportową i kulturalną,
 • ulgi związanej z nabyciem terminala płatniczego oraz obsługi transakcji przy jego użyciu,
 • ulgi na robotyzację przedsiębiorstwa,
 • ulgi na innowacyjnego pracownika,
 • ulgi na nabycie udziałów lub akcji.

2. Zmiana zasad opodatkowania skalą podatkową

Drugim sposobem, zmniejszającym w 2022 roku podatek dochodowy, jest zmiana w samej skali podatkowej. Ta forma opodatkowania przeszła znaczącą zmianę wysokości stawki podstawowej, która dla przychodów rocznych nieprzekraczających 120 000 zł wynosi 12%. Po wyliczeniu podatku ww. stawką należy od niej odjąć również 3 600 zł tzw. kwoty zmniejszającej podatek. Dotyczy to zaliczek rozliczanych od czerwca 2022 roku (wcześniej obowiązywała stawka 17%).

3. Zmiana formy opodatkowania przy rozliczeniu rocznym

Jedną z ciekawszych opcji, jakie dają obecne przepisy, jest możliwość zmiany formy opodatkowania za 2022 rok w chwili składania rocznej deklaracji. W związku z tym np. jeśli rozliczaliśmy się liniowo lub ryczałtem przed 1 lipca 2022 roku, w momencie, gdy wyliczenia podatkowe są korzystniejsze dla skali podatkowej (12%/32%), mamy możliwość zmiany formy opodatkowania w czasie składania deklaracji PIT-36. Termin konieczności poinformowania Urzędu Skarbowego o takiej zmianie upływa 2 maja 2023 roku.

4. Nowe limity zwolnień podatkowych

Prowadząc działalność gospodarczą, w której osiągamy przychody nie wyższe niż 85 528 zł, możemy skorzystać ze zwolnienia opodatkowania przychodów. Jest to niezwykle ciekawa możliwość, jednakże obwarowana szeregiem kryteriów do spełnienia, wśród których nie mamy np. możliwości odliczenia składek na zaliczki ZUS, co może być kłopotliwe, jeśli prowadząc firmę, jednocześnie uzyskujemy przychody z innych źródeł (np. etatu).

Limity zwolnień podatkowych w polskim prawie są łatwiejsze do uzyskania i zastosowania w praktyce, jeśli:

 • zmieniamy rezydencję podatkową na polską,
 • posiadamy 4 lub więcej dzieci,
 • prowadzimy działalność gospodarczą jako senior w wieku emerytalnym.

5. Usunięte odliczenie składki zdrowotnej od podatku

Wraz z początkiem 2022 roku usunięta została możliwość odliczenia wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. W związku z tym przedsiębiorcy zyskali nowe obciążenie w wysokości 9% dochodu (dla rozliczających się według skali podatkowej oraz karty podatkowej), 4,9% dochodu (dla rozliczających się liniowo). Z odliczenia wysokości składek mogą jednak skorzystać osoby rozliczające się liniowo (limit wynosi jednak w 2023 roku jedynie 10 200 zł), ryczałtowcy (50% składek od osiągniętego zysku) oraz osoby korzystające z karty podatkowej (19% wartości opłaconych składek).

Do kiedy należy rozliczyć PIT-36?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien do końca czwartego miesiąca roku następnego złożyć deklarację podatkową za rok ubiegły. W tym przypadku termin złożenia PIT-36 wypada dokładnie 2 maja 2023 roku dla prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych.