2023-02-21

Planowanie urlopu w 2023 roku – jak wykorzystać dni ustawowo wolne od pracy?

Wiele osób zaczyna zastanawiać się nad planem urlopowym już na początku roku. Dysponując pulą 26 lub 20 dni chcemy w taki sposób dobrać wolne, aby możliwie najbardziej wydłużyć wypoczynek. W poniższym artykule pokazujemy różne możliwości na 2023 rok.

Planowanie urlopu w 2023 r.

Urlop wypoczynkowy w 2023 roku – kiedy go zaplanować?

Rok 2023 rozpoczął się w niedzielę, co oznaczało, że tuż po sylwestrowo-noworocznych szaleństwach musieliśmy się pojawić w pracy. Jednakże wynagrodził to od razu dłuższy weekend w dniach 6–8 stycznia, gdyż Trzech Króli wypadało w piątek.

Kolejnym długim weekendem na liście w 2023 roku będzie Wielkanoc. Wtedy też, zgodnie z prawem, będziemy mieli aż trzy dni wolne od pracy – do soboty 8 kwietnia do poniedziałku 10 kwietnia. Dobierając cztery dni urlopu wypoczynkowego, możemy jednakże wydłużyć ten czas aż do dziewięciu dni.

1 maja, czyli Święto Pracy, wypada w tym roku w poniedziałek. Oznacza to, że możemy dość znacznie wydłużyć majówkę z wykorzystaniem tylko jednego dnia urlopu. Składając wniosek o urlop na 2 maja, otrzymujemy aż pięć dni wolnego – od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja. Dodatkowe dwa dni wolne wybrane w czwartek i piątej wydłużą ten czas aż do dziewięciu dni.

8 czerwca – czwartek – to Boże Ciało, więc jeden dzień urlopu wzięty w piątek da nam czterodniowy długi weekend w ten jeden z najcieplejszych miesięcy w roku. Warto wykorzystać tę możliwość, gdyż kolejna podobna sytuacja będzie miała miejsce dopiero w sierpniu.

15 sierpnia wypada we wtorek, więc analogicznie do poprzedniego przykładu, wzięcie w poniedziałek jednego dnia wolnego wydłuży nam weekend do czterech dni.

1 listopada w 2023 roku wypada w środku tygodnia, więc w zależności od preferencji możemy zaplanować wolne w poniedziałek i wtorek bądź w czwartek i piątek wydłużając ten czas do pięciu wolnych dni z rzędu. Skorzystanie z wszystkich czterech dni urlopu w tym tygodniu da nam z kolei ciąg dziewięciu dni odpoczynku.

Aby nie było tak dobrze, 11 listopada wypada w sobotę, jednakże z tego powodu należy nam się – zgodnie z prawem – dodatkowy dzień wolny do wykorzystania. Wzięcie go np. w piątek 10 listopada pozwoli wydłużyć weekend do trzech dni.

Boże Narodzenie to ostatnia okazja do wzięcia urlopu w roku 2023 i daje ono sporo możliwości pod kątem urlopu. Jako że wypada w poniedziałek, dodając do tego drugi dzień Świąt oraz trzy dni urlopu mamy możliwość stworzenia bodajże najdłuższego weekendu w całym roku. Świąteczno-noworoczna przerwa może trwać bowiem od 23 grudnia aż do 1 stycznia, co daje nam aż dziesięć dni wolnych od pracy!

Plany urlopowe w 2023 roku

Dzięki skorzystaniu z powyższej rozpiski możesz zaplanować czas wolny w taki sposób, aby przy jak najmniejszym wykorzystaniu puli dni urlopowych, stworzyć długie okresy odpoczynku poza obowiązkowym dwutygodniowym urlopem wakacyjnym.

Zapraszamy do skorzystania z powyższych porad i zaplanowania dni wolnych w taki sposób, aby dać sobie czas na niezbędną regenerację po trudach codziennej pracy zawodowej.

Z tego miejsca jednocześnie życzymy już teraz udanych, słonecznych i jak najdłuższych urlopów!