2021-09-08

Trendy w księgowości: rozwój rachunkowości

Ostatnie lata to ciągły rozwój biznesu. Przedsiębiorcy wciąż wdrażają nowe rozwiązania, aby nie pozostać w tyle za konkurencją. Biura rachunkowe również muszą podążać za najnowszymi trendami, aby odpowiadać na współczesne potrzeby rynku. Dlatego przedstawiamy najważniejsze trendy w księgowości, którymi warto się zainteresować.

Księgowość w chmurze

Do niedawna postęp w księgowości oznaczał korzystanie z nowoczesnych programów księgowych oraz digitalizacja dokumentacji. Dziś trzeba pójść o krok dalej. Dlatego główne trendy w księgowości są związane z rozwiązaniami chmurowymi. Przetwarzanie danych w chmurze jest już chętnie wykorzystywane przez większość firm, dlatego ich właściciele oczekują tego samego od obsługujących ich biur rachunkowych. Poza tym korzyści z prowadzenia księgowości w chmurze jest bardzo dużo. To przede wszystkim stały dostęp do danych z każdego miejsca i o każdej porze. To także błyskawiczna wymiana informacji pomiędzy biurem rachunkowym a jego klientami. Zaletą jest też zwiększenie bezpieczeństwa danych. Oprogramowanie w chmurze pozwala bez trudu zarządzać aktywami, generować analizy, zestawienia i raporty, przygotowywać listy płac, tworzyć wnioski i wiele więcej.

Aplikacje mobilne w księgowości

Raporty na temat korzystania z internetu nie pozostawiają wątpliwości, że jego użytkownicy ponad połowę czasu spędzają na urządzeniach mobilnych. Dlatego systemy księgowe powinny być dostosowywane nie tylko do wersji desktopowych, ale też do tego typu urządzeń przenośnych. Dostęp do informacji z poziomu aplikacji mobilnej ułatwia klientom zarządzanie firmą i dlatego cenią sobie takie rozwiązania. Tym samym, wybierając gotowe systemy księgowe, warto zwrócić uwagę na te, które umożliwiają sprawne zarządzanie księgowością również z tabletów, smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Automatyzacja procesów

Rozwój księgowości oznacza także automatyzację procesów księgowych. Korzystanie z rozwiązań opartych między innymi o sztuczną inteligencję, a więc o uczenie maszynowe, zmienia sposób wykonywania pracy w rachunkowości. Automatyzacja procesów księgowych oznacza zwiększenie wydajności pracy, niemal całkowite wyeliminowanie błędów oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Decyzja o automatyzacji powtarzalnych, żmudnych i monotonnych obowiązków pozwala księgowym rozwijać się w nowych kierunkach, oferując klientom kompleksowe wsparcie w prowadzeniu firmy.

Technologia blockchain

Ogromnym wyzwaniem, które czeka branżę księgową, jest zrozumienie i zastosowanie technologii blockchain. Prowadzenie księgowości z wykorzystaniem rejestru rozproszonego, a więc cyfrowej, zdecentralizowanej księgi, sprawia, że dane w niej zamieszczone są nieusuwalne i niezamienialne. W dodatku wszystkie dane są aktualizowane w czasie rzeczywistym. To gwarantuje przejrzystość i transparentność.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że technologia blockchain to również wspomniana już automatyzacja wielu procesów oraz niemal całkowite wyeliminowanie błędów ludzkich. Zaletą jest również łatwy dostęp do aktualnych i autentycznych informacji, odporność na manipulacje, jak również większa wydajność pracy. Wdrożenie księgowości opartej na łańcuchu bloków umożliwia również obniżenie kosztów związanych z jej prowadzeniem. Dlatego wszystko wskazuje na to, że branża księgowa będzie musiała dostosować swoje usługi do tego nurtu, gdyż zyskuje on uznanie wśród przedsiębiorców. Oczywiście wyzwaniem będzie wprowadzenie nowej organizacji w zakresie prowadzenia rachunkowości, przechowywania danych i obiegu dokumentów w technologii blockchain.

Analiza informacji

Współczesna księgowość to już nie tylko zapisywanie i księgowanie transakcji, mających miejsce w przeszłości. Obecnie to konieczność dostosowania się do modeli biznesowych, nowych przepisów i co najważniejsze, ułatwianie przedsiębiorcom podejmowania decyzji biznesowych. Dlatego wyzwaniem dla księgowych jest analizowanie danych, tak aby pomóc właścicielom firm lepiej zarządzać ryzykiem, ulepszać procesy zachodzące w firmach, zwiększać ich wydajność oraz poprawiać wyniki finansowe. Współczesny księgowy to doradca w wielu dziedzinach związanych z prowadzeniem biznesu. Dlatego tak ważne jest automatyzowanie powtarzalnych zadań, aby skupić się na analizowaniu danych, ich interpretacji i przekazywaniu wniosków klientom. Bez wątpienia nowoczesne technologie będą miały ogromny wpływ na współczesną księgowość. Dlatego też biura rachunkowe będą musiały zaakceptować nadchodzące zmiany, przystosować do nich swój sposób pracy i sprostać nowym wyzwaniom.

Dostosowanie oprogramowania księgowego i modelu pracy do potrzeb obsługiwanych firm pozwoli zapewnić klientom kompleksowe usługi na najwyższym poziomie, a ich przedsiębiorstwom jak najlepsze wyniki.