2021-09-03

Trendy w księgowości: nowoczesne oprogramowanie

W każdej branży, również w księgowości, pojawiają się nowe trendy, za którymi warto podążać. Dla biur rachunkowych jest to szczególnie ważne, bo po pierwsze nie mogą pozostać w tyle za konkurencją, a po drugie – muszą odpowiadać na potrzeby dynamicznie rozwijających się firm, które są ich klientami.

Inwestycja w nowoczesny program księgowy – czy warto?

Łatwa i bezpieczna wymiana informacji oraz dokumentów. Wdrażanie rozwiązań chmurowych. Transparentne prowadzenie spraw rachunkowych i kadrowo-płacowych. Szybka i niezawodna obsługa. Dostęp do informacji z każdego miejsca, o dowolnej porze. Tego właśnie oczekują od biur rachunkowych właściciele firm. I można taki standard zapewnić, wdrażając nowoczesne programy księgowe.

Oczywiście nowoczesne oprogramowanie w księgowości to nie tylko zalety dla klientów. To także duże wsparcie dla samego biura rachunkowego. Zwiększenie bezpieczeństwa danych, automatyzacja wielu procesów, ułatwiona komunikacja z klientami to tylko część z korzyści, jakie niosą rozbudowane systemy finansowo-księgowe.

Implementacja nowoczesnych programów do księgowania pozwala poprawić organizację pracy, zaoszczędzić czas poświęcany dotąd na powtarzalne i monotonne czynności czy też wyeliminować większość błędów ludzkich. Tym samym księgowi mogą więcej energii poświęcić na aktualizowanie i poszerzanie wiedzy. A jest to niezwykle ważne, ponieważ właściciele firm oczekują od księgowego nie tylko prowadzenia podstawowych obowiązków, ale też doradztwa podatkowego i finansowego, konsultingu w przypadku podejmowania decyzji biznesowych, pomocy w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, pozyskiwania środków finansowych z zewnętrznych źródeł dla firmy etc. Biuro rachunkowe, które zapewni kompleksową obsługę firm, zawsze będzie miało konkurencyjną przewagę w branży.

Trendy w księgowości

Trendy w księgowości zdecydowanie opierają się o nowoczesne technologie. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak choćby digitalizacja dokumentów, automatyzacja procesów, rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, rozwiązania chmurowe czy wykorzystanie w księgowości technologii blockchain. Wdrożenie niektórych z nich umożliwia nowoczesne oprogramowanie takie jak enova365. Dostosowanie sposobu pracy biura i wdrożenie nadchodzących zmian pozwoli sprostać wszelkim wyzwaniom, jakie stawia przed księgowymi współczesny biznes.

Istotne funkcje w programach księgowych

Co mogą zaoferować programy księgowe, takie jak enova365? Przede wszystkim łatwe prowadzenie działań w zakresie ewidencjonowania, księgowania i generowania dokumentów podatkowych. To także pełna kontrola finansów firmy. W takim programie dedykowanym biurom rachunkowym można też znaleźć moduł do ewidencjonowania majątku firmy, generowania raportów i analiz finansowych czy też funkcje pozwalające na automatyzację działań prowadzonych w ramach windykacji należności. Nowoczesny program księgowy pozwala nawet na korzystanie z bankowości elektronicznej z poziomu systemu, a więc bez logowania się na stronach internetowych banku.

Naturalnie program księgowy musi umożliwiać sprawną komunikację online pomiędzy biurem rachunkowym a jego klientami. To pozwoli na szybką, a przy tym bezpieczną wymianę informacji. Wybierając program księgowy, warto zwrócić uwagę, czy oprócz rozmaitych funkcji, system oferuje możliwość dostosowania programu do potrzeb konkretnego biura. Tak właśnie jest we wspomnianym już programie księgowym, który pozwala na zdefiniowanie własnych zasad pozwalających usprawnić organizację pracy i zautomatyzować wiele procesów księgowych, w tym cyklicznych zadań oraz innych prostych czynności.

Z nowoczesnym, skrojonym na miarę potrzeb programem księgowym można liczyć na maksymalne usprawnienie wykonywania obowiązków. Łatwiejsze prowadzenie pełnej księgowości, rozliczeń i rozrachunków, raportowania, dokonywania analiz finansowych. Sprawne przygotowywanie JPK zgodnie z obowiązującymi schematami. Bezproblemowe zarządzanie dokumentami, a więc ich segregacją, przechowywaniem i archiwizowaniem. To tylko część z korzyści, jakie można osiągnąć, wdrażając odpowiedni dla siebie program.

Program nie tylko dla biur rachunkowych

Dla biur rachunkowych szczególnie ważna jest płynna współpraca z klientami, dlatego warto zwrócić uwagę na programy księgowe, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w obsługiwanych firmach. Przykładowo enova365, poza modułem finansowo-księgowym oraz płacowym, zawiera także rozwiązania do zarządzania zasobami ludzkimi, do nadzorowania pracy magazynu, do zarządzania sprzedażą, do gromadzenia informacji o klientach, do kontrolowania i usprawniania kluczowych procesów w firmie, a nawet do realizowania nietypowych procesów i zadań, które można dowolnie zdefiniować. Korzystanie z tego samego oprogramowania, które wykorzystują klienci biura w codziennej pracy, jeszcze bardziej ułatwia współpracę.