2021-04-16

Transformacja zawodowa księgowego – kim jest księgowy przyszłości?

Stare przysłowie głosi – jedyną stałą jest zmienna. Dotyczy to również zawodu księgowego. Dzisiejszy księgowy różni się od swojego odpowiednika sprzed dekady m.in. posiadanymi umiejętnościami oraz narzędziami, jakie wykorzystuje w codziennej pracy. Jak zmieni się rola księgowego przyszłości? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Księgowy przyszłości, czyli kto?

Jeśli myślimy o stereotypowym księgowym, przed oczami staje nam człowiek posiadający rozległą wiedzę z zakresu rachunkowości, którego codziennymi obowiązkami staje się rozliczanie faktur, przygotowywanie bilansów oraz deklaracji podatkowych. Tak sytuacja wyglądała jeszcze niedawno. Zmiany w prawie, mentalności, a także trwająca pandemia koronawirusa wprowadziły w ten niezwykle pożyteczny zawód szereg przeobrażeń, które kształtują definicję księgowego na nowo. Zwłaszcza, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez serwis willrobotstakemyjob.com, istnieje aż 94% szans na to, że podstawowe obowiązki związane z pracą księgowego wkrótce w pełni przejmą automaty. Dotyczy to zwłaszcza wprowadzania danych (np. faktur), dokonywania rozliczeń podatkowych i tworzenia dokumentów. Większość tych czynności są dziś w stanie wykonać w naszym imieniu zaawansowane systemy ERP. Faktury przesyłane drogą elektroniczną można automatycznie odczytać, a ich dane umieścić w odpowiednich polach elektronicznego formularza. Na podstawie wprowadzonych zmiennych systemy te liczą dziś również należne podatki, a dzięki postępującej cyfryzacji rachunkowości, także generują i przesyłają do organów podatkowych niezbędne dokumenty. Księgowy – w najbardziej klasycznym rozumieniu zawodu – przestaje mieć rację bytu. Zastąpiony przez automaty, które nie tylko odporne są na błędy czynnika ludzkiego, ale również całą pracę wykonują o wiele szybciej. Czy to oznacza, że wkrótce Urzędy Pracy zaroją się od bezrobotnych, byłych księgowych szukających jakiegokolwiek innego zajęcia? Bynajmniej. Wybór tej ścieżki kariery wcale nie musi oznaczać rychłej potrzeby przekwalifikowania się. W przedsiębiorstwach każdej wielkości dobry księgowy jest bowiem na wagę złota. I mimo, że lista jego obowiązków uległa znacznym modyfikacjom, wciąż jest ważnym elementem spajającym biznesy na całym świecie.

Zawód księgowego – od wyrobnika do nadzorcy

Czym zajmuje się księgowy przyszłości, kiedy roboty wykonują jego standardową pracę? Wciąż jest potrzebny m.in. w roli nadzorcy całego procesu. Choć automatyzacja postępuje nad wyraz szybko, regulacje prawne wciąż nie pozwalają na oddanie jej pełnej kontroli nad procesami rachunkowymi w firmie. Wszystkie zadania wymagają sprawdzenia i zatwierdzenia przez człowieka. Ale to nie koniec. W najbliższej przyszłości na księgowego przeniesione zostaną nie tylko obowiązki związane z kontrolą systemów automatycznych, ale również ich konfiguracja oraz rozwój. W dobie takich rozwiązań jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy natural language processing, ważne jest poznanie i zrozumienie tych technologii, a także możliwość wykorzystania ich w codziennym życiu. Czym jeszcze będzie zajmował się księgowy w kolejnych dekadach? Jako że większości czasu nie będzie musiał poświęcać na mozolne wprowadzanie danych do systemu, jednym z ważniejszych obszarów jego codziennej pracy stanie się zaawansowana analityka biznesowa. Z wykorzystaniem Big Data oraz systemów Business Intelligence będzie w stanie analizować okołofinansowe aspekty działania przedsiębiorstwa, wyszukiwać słabe punkty, rekomendować zmiany i przewidywać szanse oraz zagrożenia, na jakie firma może natrafić w najbliższej przyszłości.

Co musi umieć księgowy przyszłości?

Ciekawych danych pod kątem przyszłości zawodu księgowego dostarcza raport ACCA „Future ready: accountancy careers in the 2020s”. Zgodnie z jego treścią, praca w księgowości koncentrować się będzie na pięciu obszarach:

  • transformacji procesów biznesowych,

  • zgodności procesów ze stanem prawnym oraz ich odpowiedniego zabezpieczenia,

  • wykorzystaniu danych księgowych do analizy mającej na celu rozwój biznesu,

  • rozwoju technologii wykorzystywanych w księgowości,

  • wsparciu zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.

Z powyższego możemy wywnioskować, że księgowy w najbliższej przyszłości stanie się osobą odpowiedzialną za automatyzację procesów rachunkowości w firmie oraz wykorzystanie w tym celu rozmaitych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Ważne jest więc, aby posiadał on wiedzę umożliwiającą podjęcie się tego typów obowiązków. Czego warto uczyć się jako księgowy? Oprócz znajomości aktualnych przepisów podatkowych niezbędne okaże się m.in. posiadanie pewnych umiejętności technicznych (pozwalających np. na proste programowanie systemów w celu dostosowania ich do specyfiki pracy w konkretnej firmie) czy mocno rozwiniętych zdolności analitycznych. Zawód księgowego wymagać będzie również pewnej dozy kreatywności pozwalającej na łączenie wiedzy z różnych dziedzin w służbie rozwoju zatrudniającej nas firmy.