2021-04-13

Wiosna 2021 – jakie nowe regulacje prawne przyniósł COVID-19?

Pandemia koronawirusa wiele zmieniła w naszym codziennym życiu. Liczba zachorowań wpływa na obostrzenia, ograniczenia i zasady – zarówno te dotyczące życia społecznego, jak i przedsiębiorców. Dlatego podpowiadamy, jakie przepisy obowiązują nas wiosną 2021 roku.

Aktualne zasady i ograniczenia

Zachowanie dystansu, zakrywanie ust i nosa z pomocą maseczki czy ograniczenia w życiu społecznym to coś, co cały czas nam towarzyszy. Obecnie nie można organizować wydarzeń z udziałem publiczności m.in. w teatrach, operach, filharmoniach, kinach czy też domach i ośrodkach kultury. Nadal obowiązują limity pasażerów w komunikacji publicznej, gdzie maksymalną liczbę osób wyznacza 50% liczby miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, z zachowaniem połowy wolnych miejsc siedzących. Wciąż obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób oraz organizacji imprez okolicznościowych, targów, wystaw, kongresów i konferencji. Edukacja przebiega zdalnie, a dodatkowo od 27 marca zawieszona została działalność żłobków i przedszkoli. Rodzice będą jednak mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jakie jeszcze ograniczenia obowiązują? Przedsiębiorcy nie mogą prowadzić działalności w klubach nocnych, w dyskotekach i innych miejscach udostępnionych do tańczenia, z wyjątkiem sportowych klubów tanecznych. Zamknięte pozostają galerie i centra handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Tymczasowo zamknięte są także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. Działalności nie mogą prowadzić salony fryzjerskie i kosmetyczne, siłownie, kluby i centra fitness, baseny oraz aquaparki, a także stoki narciarskie. Nie zmienia się też sytuacja lokali gastronomicznych, które nie mogą stacjonarnie prowadzić działalności, jednak mogą realizować usługi na wynos i w dowozie. Zawieszona została działalność sanatoriów i uzdrowisk, jak również hoteli. Te ostatnie mogą jedynie świadczyć usługi w ramach podróży służbowych.

Podstawa prawna

Wyżej wymienione zasady obowiązują na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a także na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Pomoc dla firm – tarcza branżowa 8.0

Tak duże ograniczenia, jakie wprowadza lockdown, sprawiają, że rząd zobowiązany jest do pomocy przedsiębiorcom. Dlatego też aktualne rozporządzenia zostały znowelizowane, a wsparcie z tarczy - rozszerzone. Nowe kody PKD objęte pomocą w ramach tzw. tarczy branżowej to między innymi 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne czy też 51.10.Z Transport lotniczy pasażerski. To także kilkanaście kodów PKD, wybranych z myślą o najemcach lokali w galeriach handlowych, np. 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach czy 47.51.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Niestety, rozszerzenie tarczy branżowej o nowe kody wciąż nie zapewnia pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy tego potrzebują. Wśród instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców, które przewiduje rząd dla firm poszkodowanych przez obostrzenia wynikające z trzeciej fali zachorowań na COVID-19, jest zwolnienie składek ZUS za określone miesiące, świadczenia postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, jak również dopłata do wynagrodzeń pracowników. Co trzeba zrobić, aby uzyskać pomoc? Należy wykazać spadek przychodów na poziomie 40% we właściwym okresie porównawczym. Wniosek o zwolnienie z ZUS, jak również o świadczenia postojowe, należy złożyć do ZUS w postaci elektronicznej. Informacje na temat aktualnego wsparcia dla przedsiębiorców są dostępne na stronie biznes.gov.pl. Wnioski o dotacje, w tym o dofinansowanie wynagrodzeń, należy składać przez stronę praca.gov.pl. Nowe regulacje prawne 2021 dla przedsiębiorców wprowadza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

Zasady dla podróżnych obowiązujące od 30 marca

Od 30 marca br. zaczęły obowiązywać nowe zasady dla podróżnych, niezależnie od tego czy wyjazdy są motywowane obowiązkami służbowymi czy sprawami osobistymi. Osoby przybywające do Polski z krajów należących do strefy Schengen, niezależnie od środka transportu, podlegają kwarantannie. Zwalnia z niej negatywny wynik testu na COVID-19, przy czym test PCR lub antygenowy, musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Jeśli podróżny zdecyduje się na wykonanie testu już po powrocie do kraju i nałożeniu na niego obowiązku kwarantanny, również może wykonać test, a jego negatywny wynik automatycznie zwolni go z kwarantanny. A jak to wygląda w przypadku podróżnych przybywających do kraju spoza strefy Schengen? Skierowanie na kwarantannę jest w przypadku tych osób obligatoryjne. Zwolnienie z obowiązku odbywania kwarantanny jest możliwe tylko dzięki uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, wykonanego już po powrocie do Polski. Oznacza to, że test wykonany w kraju nienależącym do strefy Schengen nie zwalnia z kwarantanny. Co ważne, osoby przyjeżdżające do Polski z krajów należących do strefy Schengen, jak i spoza niej, mające szczepienie na COVID-19 nie podlegają kwarantannie. Jednak podróżni muszą posiadać zaświadczenie o wykonaniu szczepienia szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w UE.