2021-04-23

ABC analityki – jakie umiejętności rozwijać i skąd czerpać wiedzę?

W kilku ostatnich artykułach poruszaliśmy temat zmian w zawodzie księgowego. Obserwujemy jak zakres jego obowiązków przesuwa się mocno w stronę przeprowadzania analiz biznesowych. I to właśnie analityka będzie tematem poniższego tekstu. Każdemu zainteresowanemu dalszym rozwojem w tym zawodzie podpowiadamy, jakie umiejętności powinien posiadać oraz gdzie je najlepiej zdobywać.

Zastosowanie analityki w księgowości

Świat biznesu w coraz większym stopniu opiera się na analizie danych. Zastosowanie specjalistycznych narzędzi wspomagających odczytywanie ciągów przyczynowo skutkowych z ogromnych zbiorów informacji pozwala trafniej podejmować strategiczne decyzje rozwojowe. To zaś sprawia, że analityka staje się jednym z kluczowych elementów w działaniach przedsiębiorstwa. Zwłaszcza w działach rachunkowych, gdzie przy pomocy posiadanych danych specjaliści są w stanie nie tylko analizować aktualną sytuację finansową firmy, ale również przewidywać możliwe scenariusze jej rozwoju. Analizy w księgowości opierając się na zgromadzonych informacjach finansowych mogą służyć m.in. do:

  • przewidywania wyników finansowych firmy w kolejnych kwartałach,

  • tworzenia zestawień najlepszych kontrahentów,

  • wykrywaniu zagrożeń związanych z opóźnieniami w płatnościach,

  • optymalizacji kosztów firmowych.

Powyższe przykłady to jedynie namiastka możliwości, jakie daje księgowym analityka. Chcąc działać z nią w poprawny sposób, warto jednak przyswoić pewne umiejętności niezbędne do zarządzania dużymi zbiorami danych. Czego potrzebuje dzisiejszy księgowy, aby skutecznie wykonywać swoją pracę na aktualnym stanowisku?

Jakie umiejętności księgowego będą liczyć się na rynku pracy?

Umiejętności księgowego związane z analityką skupiają się na obsłudze odpowiednich narzędzi, z których korzysta on w codziennej pracy. Dotyczy to głównie arkuszy kalkulacyjnych Excel oraz obsługi systemów typu Business Intelligence (w które wyposażony jest m.in. system ERP enova365). Excel pozwala księgowemu przygotować tabele i zestawienia danych, które następnie może analizować samodzielnie lub przy pomocy dedykowanego oprogramowania w celu uzyskania konkretnych wniosków, możliwych do przedstawienia zarządowi. Z kolei obsługa systemów Business Intelligence przyda się do tworzenia skomplikowanych analiz opierających się o porównanie danych z wielu rozmaitych źródeł. Nie bez znaczenia w pracy księgowego jest również myślenie analityczne, czyli zdolność do wyciągania trafnych wniosków na podstawie posiadanych danych. Taki zestaw pozwala przygotować raporty, na podstawie których kadra zarządzająca będzie w stanie nie tylko ocenić aktualną sytuację firmy, ale również stworzyć strategię przybliżającą ją do osiągnięcia określonych celów biznesowych.

Gdzie zdobywać umiejętności przydatne w pracy księgowego?

Skoro wiemy, jakie umiejętności musi posiadać księgowy, warto od razu odpowiedzieć na pytanie – gdzie je zdobyć? Chcąc rozwijać kompetencje w swoim zawodzie, księgowy może skorzystać z kilku opcji.

Kursy i szkolenia

Na kursach osoba zainteresowana księgowością nauczy się zarówno tzw. kompetencji miękkich (dotyczy to m.in. analitycznego myślenia), ale również przyswoi umiejętności twarde, tj. obsługę konkretnych narzędzi wykorzystywanych w firmie. W przypadku kursów i szkoleń z oprogramowania (Excel, systemy Business Intelligence), warto wybierać te pozwalające na przystąpienie do egzaminu certyfikacyjnego. Umożliwia to bowiem zdobycie oficjalnego potwierdzenia posiadanej wiedzy – certyfikatu wydanego przez producenta danego narzędzia. Dzięki temu nie tylko poświadczymy swoją wiedzę, ale również zyskamy cenny dokument ułatwiający nam zdobycie posady w wymarzonej firmie.

Webinaria

Webinaria to spotkania online, w ramach których możemy pozyskiwać wiedzę np. na temat konkretnych narzędzi. Prowadzone przez specjalistów zajmujących się daną dziedziną pozwalają poznać ciekawe funkcje i odkryć możliwości oprogramowania, z którymi mogliśmy do tej pory nie mieć styczności. Ten format zdobywania informacji szczególnie polecamy osobom, które posiadają już pewną wiedzę oraz umiejętności i chcą uzupełnić je o kolejne szczegóły.

Tutoriale i poradniki

Internet pełen jest rozmaitej wiedzy. Pod względem obowiązków księgowego, w sieci znajdziemy mnóstwo przydatnych tutoriali i poradników pozwalających poznać od podstaw możliwości Excela i systemów BI (przeczytaj bezpłatną publikację na temat Business Intelligence). To również miejsce, w którym specjaliści w różnych dziedzinach często dzielą się swoimi doświadczeniami i wrażeniami, np. w artykułach publikowanych na blogach lub filmach na YouTube. Do tego sposobu zdobywania wiedzy możemy zachęcić osoby początkujące, chcące jak najniższym kosztem sprawdzić, czy praca nowoczesnego księgowego jest tym, co chcieliby robić w przyszłości. To również szansa dla bardziej doświadczonych osób, aby dowiedzieć się ciekawostek od starszych stażem kolegów po fachu.

Czy księgowy zmieni się w analityka?

Z przewidywań związanych z rozwojem stanowiska księgowego możemy wywnioskować, że coraz bardziej oddala się on od klasycznego wizerunku przedstawiciela tego zawodu, idąc mocno w stronę obowiązków przypisywanych do tej pory analitykom. Poniekąd jest to prawda – automatyzacja pracy księgowych sprawiła, że ich podstawowe zadania są w stanie wykonywać dziś znacznie szybciej odpowiednio zaprogramowane automaty. Dlatego księgowy z umiejętnościami analitycznymi i znajomością odpowiednich programów będzie niezwykle cennym pracownikiem zapewniającym zatrudniającej go firmie rzetelne raporty dla usprawnienia jej rozwoju.

Interesuje Cię analityka w karierze księgowego? Przeczytaj artykuł Transformacja zawodowa księgowego.