2021-01-28

Księgowy dziś - stwórz nowe portfolio usług

Czasy, gdy księgowy był tylko osobą do rozliczania podatków mamy dawno za sobą. Dziś zawód ten wiąże się nie tylko z rachunkowością, ale znacznie wychodzi poza swoją klasyczną definicję. W jaki sposób współczesny księgowy może budować nowe portfolio swoich usług?

Kim jest współczesny księgowy?

Rozliczanie podatków i delegacji. Księgowanie kosztów firmowych. Przygotowywanie deklaracji i analiz finansowych. Praca księgowego jeszcze do niedawna opierała się o powtarzalny schemat działań, które wykonywał każdego miesiąca, zgodnie z kalendarzem podatkowym. Dopiero od momentu, gdy w swoich codziennych obowiązkach zaczął wykorzystywać nowoczesne technologie, księgowy przestał być tylko i wyłącznie "osobą od cyferek" w firmie. Kim więc jest współczesny księgowy i jaki ma wpływ na dzisiejszy biznes? Nowoczesny księgowy z osoby pracującej zazwyczaj "na tylnym siedzeniu" coraz częściej staje się jednym z ważniejszych elementów biznesowej układanki w przedsiębiorstwach. Z szeregowego pracownika (lub podwykonawcy) wyrasta na ważnego partnera biznesowego posiadającego zupełnie nowe obowiązki i zadania związane ze swoim stanowiskiem. Należą do nich m.in.:

  • Doradztwo finansowe i podatkowe: jako że nowoczesny księgowy posiada rozległą wiedzę na temat finansów oraz systemów podatkowych, nie tylko dba o to, aby księgi zgadzały się ze stanem faktycznym, ale staje się również kluczowym doradcą w wielu kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu. Od pomocy w rejestracji działalności, poprzez wybór formy opodatkowania po późniejsze optymalizacje podatkowe oraz pozyskiwanie dotacji z Unii Europejskiej – doświadczenie współczesnego księgowego pozwala mu wspomóc przedsiębiorcę w przedzieraniu się przez często zupełnie nieznane dla niego obszary.

  • Doradztwo w zakresie automatyzacji działań firmowych: korzystając na co dzień z możliwości, jakie dają księgowemu systemy ERP, staje się on specjalistą od automatyzacji procesów zachodzących w firmach. Automatyzacja w księgowości odgrywa bardzo ważną rolę, pozwalając przyspieszyć wiele żmudnych zadań, które do tej pory wykonywane były ręcznie. Stąd też wiedza księgowego na temat budowania i wykorzystania takich procesów może zostać wykorzystana przez przedsiębiorcę do podniesienia wydajności i efektywności działań również w innych obszarach prowadzonego przezeń biznesu.

  • Pogłębiona analiza danych firmowych: mając styczność z nowoczesnymi systemami ERP, współczesny księgowy ma dostęp przede wszystkim do potężnych narzędzi analitycznych. To czyni z niego doskonałego analityka, wyposażonego w wiedzę do przeprowadzania często bardzo pogłębionych analiz na podstawie zbieranych i przetwarzanych przez firmę informacji. Zdobywająca coraz większą popularność analiza biznesowa (Business Intelligence) pozwala mu tworzyć szczegółowe raporty, a także wykorzystywać m.in. analitykę predykcyjną do przewidywania wydarzeń mających znaczenie dla obsługiwanych biznesów.

Nowoczesne usługi księgowe – jak wyglądają?

Po lekturze powyższych akapitów wnioski nasuwają się same. Nowoczesne usługi księgowe to już nie tylko rozliczanie podatków i księgowanie kosztów. To przede wszystkim zupełnie inny wymiar współpracy na linii księgowy–przedsiębiorca. Obecnie działania księgowego wychodzą poza jego standardowy zakres obowiązków, pozwalając przedstawicielom tego zawodu na rozbudowę portfolio usług zgodnie z przyjętą przez nich strategią. Nowoczesny księgowy, oprócz prowadzenia ksiąg przedsiębiorstwa, jest więc w stanie zajmować się również skomplikowaną analityką, doradztwem biznesowym, a także pełnić rolę specjalisty ds. automatyzacji procesów. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi dedykowanych tej grupie zawodowej. Należą do nich m.in. systemy ERP (np. enova365) zapewniające dostęp do odpowiednich modułów wspomagających specjalistów ds. rachunkowości w codziennej pracy. Wdrożenie takiego systemu w własnym biurze nie tylko podnosi efektywność, ale również rozszerza możliwości działania księgowego, dając mu dostęp do wiedzy oraz umiejętność obsługi zaawansowanych narzędzi. Jeśli myślisz o rozszerzeniu zakresu swoich usług, dobry system ERP będzie rozwiązaniem pozwalającym Ci nie tylko zdobyć nowych klientów, ale również dać tym obecnym możliwość skorzystania z zupełnie nowych rozwiązań mających pozytywny wpływ na rozwój ich przedsiębiorstw.