2021-02-03

Jak poradzić sobie ze zmianami w przepisach?

Polskie przepisy podatkowe podlegają ciągłym zmianom. Bywa, że w ciągu roku wprowadzanych jest do nich nawet kilkaset nowelizacji. Jak za nimi wszystkimi nadążyć? Jest na to bardzo dobry sposób.

Zmiany w przepisach – jak za nimi nadążać?

Jednymi z najpopularniejszych, najczęściej czytanych artykułów publikowanych na łamach Księgowych Przyszłości są te związane ze zmianami w przepisach podatkowych. Wcale nas to nie dziwi – księgowi starają się być na bieżąco z wszystkimi nowelizacjami, dlatego bardzo chętnie przyjmują tego typu treści. Jednak czy to wystarczy? Czy czytanie artykułów w branżowych serwisach zapewnia niezbędną wiedzę, aby nie przegapić żadnej ważnej zmiany? Nie do końca. Jak już wspomnieliśmy na początku, każdego roku może pojawić się nawet kilkaset mniejszych lub większych modyfikacji przepisów. Mogą to być zarówno zmiany kosmetyczne, jak i większe aktualizacje wprowadzające nowe obowiązki dla księgowych. Doskonałym przykładem jest np. wprowadzenie JPK, split payment czy choćby – jeśli mamy na myśli ostatnie miesiące – obsługę księgową PPK. Wszystkie powyższe wymagały od pracowników działów rachunkowych przyswojenia zupełnie nowych informacji oraz zmiany części procedur obowiązujących do tej pory w firmie. Nadążenie za wieloma nowelizacjami wcale nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać, dlatego warto robić to z głową. Jaki sposób jest najlepszy? Poniżej opisujemy taktykę, która naszym zdaniem sprawdza się doskonale. Obejmuje ona trzy elementy, które połączone w jedną całość zapewnią możliwość trzymania ręki na pulsie w zakresie zmian w przepisach. Bez ryzyka, że któraś z nich zostanie przez naszą nieuwagę przegapiona.

  • Regularne czytanie artykułów tematycznych publikowanych w serwisach branżowych: dotyczy to zwłaszcza zdobywania informacji o dopiero planowanych nowelizacjach przepisów. W internecie znajdziemy mnóstwo bezpłatnych źródeł wiedzy oraz stron tematycznych, które pozwalają nam na zapis do newslettera i zagwarantowanie sobie porcji informacji raz w tygodniu lub miesiącu. Do tego celu oczywiście polecamy lekturę naszego portalu Księgowi Przyszłości, gdzie regularnie zamieszczamy artykuły dotyczące kwestii podatkowych i dbamy o to, by rozwiewać wszelkie wątpliwości na temat nadchodzących zmian.

  • Uczestnictwo w szkoleniach: tematyka niektórych zmian podatkowych może być znacznie szersza niż objętość jednego artykułu. Dlatego chcąc być dobrym księgowym warto regularnie brać udział w szkoleniach podnoszących i aktualizujących wiedzę. Mogą to być zarówno szkolenia płatne, jak i bezpłatne, często przeprowadzane w formie webinarów, które w dobie pandemii stały się bardzo popularne. Dzięki nim, nawet będąc w domowym zaciszu, jesteśmy w stanie usystematyzować wiedzę. Zwłaszcza, że prowadzący szkolenia i spotkania online często popierają ją praktycznymi przykładami, które możemy przełożyć na nasze działania.

  • Wyposażenie się w odpowiednie narzędzia do pracy: w tym punkcie mamy na myśli nowoczesne systemy ERP, które pozwolą nam stale nadążać za każdą podatkową nowinką. Systemy te znacznie wspomagają działy rachunkowe dając dostęp do stale aktualizowanych danych podatkowych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Przy ich użytkowaniu zmniejszamy ryzyko tego, że któraś ze zmian umknie naszej uwadze.

Zmiany w przepisach – jak radzą sobie z nimi systemy ERP?

Systemy ERP, takie jak np. enova365, to najlepszy sposób na pozostanie na bieżąco w kwestiach zmian podatkowych. Dlaczego? Ponieważ ich cykl aktualizacyjny w ciągu roku opiera się nie tylko na rozwijaniu funkcjonalnym rozwiązań, ale również na zapowiadanych zmianach podatkowych. Oznacza to, że programiści pracujący nad poszczególnymi modułami dodają do nich nowe funkcje lub modyfikują te istniejące, aby w jak najlepszy sposób dopasować je do zbliżających się nowelizacji. Działając w oparciu o taki system ERP i regularnie aktualizując go ze swoim partnerem technologicznym, mamy więc pewność, że będzie on stale na bieżąco, zapewniając nam nie tylko niezbędną wiedzę, ale również opcje dostępne w ramach narzędzia zgodne z obecnym stanem prawnym. Co więcej, dostawca takich systemów bardzo często dba nie tylko o ich aktualność, ale również informowanie księgowych o zmianach podatkowych publikując specjalnie w tym celu tworzone ebooki, przygotowując wcześniej wspomniane webinary oraz specjalistyczne artykuły pozwalające użytkownikom samodzielnie zdobywać niezbędną wiedzę. Warto śledzić aktualności na stronach producentów ERP. Nowoczesne rozwiązania i systemy ERP mogą być sporą oszczędnością czasu oraz wsparciem w aktualizowaniu informacji o zmianach w przepisach i wdrażaniu ich w codziennej pracy księgowego.