2019-01-17

Przedłużająca się choroba pracownika, a rozwiązanie umowy o pracę

Każda, szczególnie przedłużająca się nieobecność pracownika, może powodować dezorganizację pracy lub zmuszać pracodawcę do szukania kompetentnego zastępstwa.

Jeśli nieobecność pracownika jest spowodowana chorobą pracownika, to pracodawcę obowiązują przepisy zabraniające rozwiązania umowy. Są jednak wyjątki.

Choroba pracownika a wypowiedzenie umowy o pracę

Przedłużająca się choroba pracownika może stanowić uzasadnioną przyczynę do wypowiedzenia umowy. Mówi o tym art. 53. § 1. Kodeksu pracy:

Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Znaczenie w tym wypadku ma staż pracy, który liczy się do dnia zachorowania. Co ciekawe, do stażu pracy w danym miejscu pracy wlicza się także te okresy zatrudnienia, które dotyczyły poprzedniego pracodawcy, o ile na mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca stał się następcą prawnym w stosunkach pracy zawartych przez poprzedniego pracodawcę.

Ochrona przed możliwością zwolnienia

Okres ochronny dla pracowników z co najmniej sześciomiesięcznym stażem pracy trwa przez 182 dni (w przypadku gruźlicy 270 dni), wliczając w to okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tytułu choroby, jak również przez kolejne trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli pracownik takie świadczenie uzyskał.

Jeśli pracownik po okresie zasiłkowym stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności, to rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z tytułu przedłużającej się choroby nie będzie miało zastosowania. W tym momencie pracownika należy skierować na kontrolne badania lekarskie, a w przypadku uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań – należy dopuścić go do wykonywania pracy.

Przerwa pomiędzy okresem zasiłkowym a świadczeniem rehabilitacyjnym

Niekiedy zdarza się, że okres zasiłkowy z tytułu choroby upłynie przed otrzymaniem decyzji o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego. Pracodawca do czasu otrzymania tej decyzji nie powinien rozwiązywać umowy. Jeśli pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego, a nadal będzie niezdolny do pracy, to pracodawca dopiero wtedy może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Zobacz także: Elektronizacja zwolnień lekarskich – co warto wiedzieć?