2019-01-18

Elektronizacja zwolnień lekarskich – co warto wiedzieć?

Choć elektroniczne zwolnienia lekarskie są wystawiane już od 2016 roku, to wciąż wiele osób nie miało z nimi styczności. Elektroniczne zwolnienia budzą też rozmaite wątpliwości wśród przedsiębiorców i pracowników.

Zmiany od grudnia 2018

Tak jak wspomnieliśmy, elektroniczne zwolnienia funkcjonują od 2016 roku. Jednak do 1 grudnia 2018 roku lekarze mieli wybór i mogli wystawiać zwolnienia tradycyjnie i elektronicznie. Ponadto, nawet jeśli zwolnienie zostało wystawione elektronicznie, to pacjent mógł prosić o wydrukowanie takiego zwolnienia i przekazanie mu w formie papierowej. Od 1 grudnia 2018 zasada dobrowolności zniknęła, a lekarze są zobowiązani do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, pracodawca z kolei nie może żądać od pracownika papierowej wersji ZLA.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – jak to działa?

Obecnie lekarze wystawiają zwolnienia jedynie w formie elektronicznej, a pracodawca ma do nich dostęp poprzez konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Założyć takie konto można na cztery sposoby:

  • bezpośrednio w oddziale ZUS,

  • poprzez profil zaufany ePUAP,

  • przez bankowość elektroniczną,

  • z pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Zasadniczo pracodawcy zostali zobowiązani do założenia profilu jeszcze 1 stycznia 2016 roku, ale jak dotąd ZUS nie nakłada sankcji za niedopełnienie tego obowiązku. Niemniej jednak każdy pracodawca powinien jak najszybciej założyć takie konto.

Zalety elektronizacji zwolnień lekarskich

Podstawową zaletą rozwiązania jest ulepszenie przepływu informacji. Informacja o niezdolności do pracy pracownika od razu dociera do pracodawcy, dzięki czemu nie pojawiają się trudności w rozliczaniu wynagrodzeń. Możliwy jest też import e-zwolnień lekarskich z PUE ZUS do systemów płacowych. Pracodawca nie będzie też musiał wysyłać zwolnień do ZUS-u. Dużym udogodnieniem jest też możliwość otrzymywania powiadomień sms-em lub e-mailem o pojawieniu się w profilu elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Dzięki temu, nie trzeba często wchodzić na konto, aby kontrolować bieżącą sytuację.

Zobacz także: Przedłużająca się choroba pracownika, a rozwiązanie umowy o pracę