2017-07-24

VAT od usług weterynaryjnych

Przepisy ustawy o VAT są często niejasne i mylące, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór odpowiedniej stawki opodatkowania. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorców świadczących usługi weterynaryjne. Pytanie zatem, jaka wartość VAT obowiązuje w tego rodzaju działalności?

Zwolnienie podmiotowe

Na wstępie warto odnotować, że podatnik, który świadczy usługi weterynaryjne ma nierzadko możliwość skorzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Co istotne, do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zwalnia się również od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w cytowanym wyżej przepisie (stosownie do art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

Usługi weterynaryjne

W przypadku podatników, którzy nie zdecydują się na skorzystanie ze wspomnianego zwolnienia podmiotowego, świadczenie usług weterynaryjnych opodatkowane jest podatkiem od towarów i usług według obniżonej stawki w wysokości 8 proc. Kluczowy w tym kontekście jest załącznik nr 3 do ustawy o VAT, a dokładniej poz. 173, z której wprost wynika, że przedmiotowe usługi weterynaryjne zostały sklasyfikowane w dziale 75 PKWiU z 2008 r. stosowanego na potrzeby VAT. Jest to istotne z punktu widzenia samej ustawy o VAT, bowiem art. 42 ust. 2 przewiduje możliwość zastosowania 8 proc. stawki podatku dla towarów i usług wymienionych w przywołanym załączniku nr 3.

Fiskus interpretuje

Przyjęte powyżej stanowisko potwierdzają powszechnie organy podatkowe w wydawanych wyjaśnieniach. Dla przykładu, zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Łodzi, na wniosek podatnika fiskus uznał, iż świadczone usługi weterynaryjne w zakresie rehabilitacji zwierząt, polegające w szczególności na wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów fizykoterapeutycznych, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 75- Usługi weterynaryjne, będą podlegały opodatkowaniu stawką 8 proc. na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 173 załącznika nr 3 do ustawy.

Źródła / odesłania: ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2017 poz. 1221), Rzeczpospolita, interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 grudnia 2014 r. (IPTPP1/443-702/14-4/ŻR)