2016-02-03

Faktura bez VAT-u

Zdarza się, że sprzedając nasze towary lub usługi, w przypadku danej transakcji nie musimy określać ani stawki, ani kwoty VAT-u. Istnieje bowiem kilka przewidzianych przez przepisy sytuacji, w których podatek ten nie musi być naliczony przez sprzedawcę. W jakich przypadkach na fakturze nie musi widnieć kwota podatku VAT?

Faktura „zw” – zwolniony z opodatkowania W niektórych przypadkach sprzedawca może prowadzić sprzedaż zwolnioną z opodatkowania. Przypadki te zostały określone w art. 43 ustawy o podatku VAT i są nimi m.in.: usługi świadczone w zakresie pośrednictwa finansowego, psychologii, edukacji czy służby zdrowia. W tej sytuacji nie ma konieczności rejestrowania się jako czynny podatnik VAT-u, a do udokumentowania sprzedaży wystarczy wystawienie rachunku. Z kolei jeśli przedsiębiorca świadczący zwolnione z opodatkowania usługi jest zarejestrowany jako podatnik VAT-u, może wystawiać faktury „zw”. Niestety, dokonując sprzedaży zwolnionej z opodatkowania, nie mamy prawa do rozliczenia VAT-u od zakupu.

Faktura „np” – nie podlega opodatkowaniu w Polsce W związku z tym, że podatek VAT jest podatkiem krajowym, płaci się go wyłącznie w przypadku świadczenia usług lub sprzedaży towarów na terytorium Polski. Dlatego też, jeśli mamy do czynienia z transakcją zagraniczną, nie będzie ona podlegać opodatkowaniu w kraju. Taka sprzedaż zostaje oznaczona na fakturze jako „np”, czyli „nie podlega opodatkowaniu w Polsce”. Co ważne, aby można było zastosować fakturę „np”, nasza usługa lub towar nie muszą przekraczać polskiej granicy. Wystarczy tylko, że siedziba naszego kontrahenta znajduje się w innym kraju. Stawkę „np” na fakturze stosuje się również w przypadku sprzedaży towarów za granicę, niebędącej wewnątrzwspólnotową dostawą towarów bądź eksportem. Wystawienie faktury „np” nie uprawnia do odliczenia VAT-u naliczonego.

Reverse chargé Procedura odwrotnego obciążenia obowiązek rozliczenia VAT-u nakłada na nabywcę. Reverse chargé stosuje się jedynie w niektórych przypadkach, takich jak np.: sprzedaż drutów z miedzi i jej stopów, wyrobów ze stali stopowej, złota w postaci surowca lub półproduktu, a nawet smartfonów. W przypadku sprzedaży z odwróconym VAT-em należy wystawić fakturę bez kwoty podatku z oznaczeniem „odwrotne obciążenie”. Sprzedaż z zastosowaniem reverse chargé jest wciąż sprzedażą opodatkowaną, a podatek ten rozlicza nabywca. Dlatego też umieszczając na fakturze zerową stawkę VAT, mamy prawo do jego odliczenia.

Faktura VAT marża Faktura VAT marża wystawiana jest w przypadku świadczenia usług turystycznych bądź dostawy dzieł sztuki, antyków, przedmiotów kolekcjonerskich czy rzeczy używanych. W tych przypadkach podstawę opodatkowania stanowi kwota marży. Na fakturze dokumentującej sprzedaż wyżej wymienionych towarów bądź usług nie znajdziemy takich danych, jak: cena jednostkowa netto, kwota opustów i obniżek, wartość netto towarów lub usług, stawka podatku oraz kwota podatku VAT. Co ważne, na każdej fakturze VAT marża musi być zamieszczona informacja o tym, z jakiej procedury korzysta sprzedawca. Przykładowo, w przypadku sprzedaży usług turystycznych będzie to procedura marży dla biur podróży. Nawet gdy przedsiębiorca stosuje procedurę marży, to całość kwoty podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że również w tym przypadku zyskuje on prawo do odliczenia VAT-u.

Faktura 0% VAT Fakturę ze stawką 0% VAT możemy wystawić w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, eksportu towarów, transportu międzynarodowego i lotniczego oraz remontu, przebudowy bądź konserwacji statków. Należy pamiętać, że prawo do wystawienia faktury na 0% VAT przysługuje wyłącznie zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi VAT-u. Pomimo że w tym przypadku nie nalicza on podatku, to wciąż transakcja ta jest sprzedażą opodatkowaną. W związku z tym nawet faktura z zerową stawką podatku musi znaleźć się w rejestrze VAT-owskim. Jednakże tym, co najbardziej ucieszy przedsiębiorcę, jest fakt, że nawet gdy podatek nie został naliczony, ma on prawo ubiegać się o jego zwrot.