2016-02-01

Dofinansowanie wypoczynku zimowego w KPiR-ze

Ostatnie województwa kończą dziś ferie. Często w tym okresie pracodawcy oferują swoim pracownikom i ich rodzinom wsparcie finansowe będące dodatkiem do zimowego wypoczynku. W jakich sytuacjach takie dofinansowanie będzie musiało zostać opodatkowane i jak należy zaksięgować je w KPiR-ze?

Dofinansowanie stanowi przychód Dofinansowanie do wypoczynku zimowego stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. To, czy świadczenie to będzie musiało zostać opodatkowane, zależy zarówno od źródła jego finansowania, jak i jego wysokości. Aby dofinansowanie do wypoczynku zimowego zostało zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, musi być związane z działalnością socjalną prowadzoną przez pracodawcę i określoną przepisami o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych lub też pochodzić w całości z ZFŚS bądź innych funduszy związków zawodowych. Świadczenie pochodzące ze środków obrotowych pracodawcy nie podlega zwolnieniu z opodatkowania. Ponadto roczna kwota tego wsparcia nie może przekroczyć 380 złotych. W innym przypadku nadwyżka przekraczająca tę wartość będzie musiała zostać opodatkowana.

Dodatek do wypoczynku dzieci Aby dodatek do wypoczynku zimowego dzieci poniżej 18. roku życia został zwolniony z opodatkowania, ten musi być zorganizowany przez podmioty, które świadczą usługi w tym zakresie, takie jak m.in.: biura podróży czy szkoły, oraz mieć formę wczasów, kolonii lub obozu młodzieżowego. Jeśli dofinansowanie do wypoczynku zimowego dzieci finansowane jest ze środków pochodzących z ZFŚS-u lub zgodnie z innymi, odrębnymi przepisami, jakie zostały wydane przez właściwego ministra, podlega w całości zwolnieniu z opodatkowania. W innym przypadku kwota wolna od opodatkowania wynosi 760 złotych.

Dofinansowanie do wypoczynku pracowników a koszty uzyskania przychodów pracodawcy W przypadku gdy dodatek do wypoczynku zimowego finansowany jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów. Jednakże jeśli pracodawca dofinansuje ferie z własnych środków obrotowych, świadczenie to może zostać uznane za koszt podatkowy.

Dofinansowanie ze środków obrotowych pracodawcy W przypadku gdy wypoczynek zimowy pracowników dofinansowany jest ze środków obrotowych pracodawcy, od jego kwoty musi zostać pobrana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dodatek ten nie jest wyłączony z oskładkowania, w związku z tym wsparcie ze środków obrotowych pracodawcy wypoczynku pracownika oraz członków jego rodziny należy oskładkować w pełnej wysokości.

Ujęcie w KPiR-ze Dofinansowanie do wypoczynku zimowego ze środków ZFŚS-u należy zaewidencjonować na koncie 85-0 „Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych”. Z kolei dodatek sfinansowany ze środków obrotowych należy zaksięgować w koszty kwotą brutto.