2015-05-29

Rozliczanie VAT-u metodą kasową

Mały podatnik ma prawo do rozliczania podatku VAT metodą kasową, która polega na powstaniu obowiązku podatkowego w określonym, szczególnym momencie i możliwości rozliczenia VAT-u już po otrzymaniu zapłaty. Na czym polega metoda kasowa i kto może z niej skorzystać?

Przywilej małego podatnika Stosowanie metody kasowej polega na odsunięciu w czasie chwili powstania obowiązku podatkowego. W przypadku metody memoriałowej obowiązek rozliczenia VAT-u powstaje w momencie wystawienia faktury, a w przypadku metody kasowej – po otrzymaniu zapłaty. Dzięki temu mały podatnik ma zapewnioną płynność finansową. Jeśli dokonuje on sprzedaży czynnym podatnikom VAT-u, ma możliwość rozliczenia podatku po otrzymaniu całości bądź części kwoty. Z kolei gdy podatnik sprzedaje swoje towary bądź usługi innym podmiotom, obowiązek podatkowy następuje również po otrzymaniu części lub całości zapłaty, jednakże nie później niż po upływie 180 dni od dnia dokonania sprzedaży. Prawo do rozliczania VAT-u metodą kasową ma wyłącznie mały podatnik. Aby otrzymać status małego podatnika, należy spełniać określone wymagania wynikające z ustawy o podatku VAT: wartość jego sprzedaży w zeszłym roku nie mogła być większa niż 1 mln 200 tys. euro, a w przypadku podatników otrzymujących wynagrodzenie prowizyjne – 45 tys. euro. Aby móc posługiwać się metodą kasową, należy zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego do końca miesiąca, który poprzedza czas jej stosowania, oraz złożyć formularz VAT-R. W przypadku stosowania metody kasowej należy rozliczać VAT za każdy kwartał na druku VAT-7K do 25 dnia miesiąca, który po nim następuje.

Dla kogo metoda kasowa? Metoda kasowa ma swoje plusy i minusy. Stosowanie jej jest korzystne dla podatników, których klienci często zwlekają z zapłatą za otrzymany towar bądź wykonaną usługę. W takim przypadku, dzięki rozliczaniu VAT-u metodą kasową, zachowujemy płynność finansową i nie musimy finansować podatku z własnych aktywów. Z kolei z metody tej lepiej zrezygnować, jeśli sami zwlekamy z zapłatą za towar sprzedawcom i borykamy się z problemami płynności finansowej. Należy pamiętać, że stosując kasowe rozliczanie VAT-u, musimy skrupulatnie monitorować wszystkie płatności oraz daty wydawania towarów i otrzymywania za nie zapłaty. Stosowanie metody kasowej powoduje także, że nabywca naszych towarów bądź usług ma prawo odliczyć podatek dopiero po dokonaniu płatności, przez co może chętniej wybierać dostawców rozliczających się metodą memoriałową. Dlatego też z kasowego rozliczania VAT-u korzysta stosunkowo bardzo mało przedsiębiorców. Wraz z utratą statusu małego podatnika tracimy prawo do stosowania metody kasowej. W takim przypadku należy w ciągu 7 dni poinformować o tym urząd skarbowy, aktualizując zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.