2015-05-21

Podatek od środków transportowych

Do 15 września 2015 roku należy wpłacić drugą ratę podatku od środków transportowych. Podatek ten jest podatkiem lokalnym, a jego wpłaty należy dokonać na rachunek budżetu gminy. Maksymalne jego stawki zostały ustalone w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 roku.

Należność w dwóch ratach Płatnikami podatku od środków transportowych są zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne, które są właścicielami pojazdów, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jak również osoby mające środek transportu zarejestrowany w Polsce, który został powierzony im przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną. Podatek od środków transportowych należy do grupy podatków lokalnych, dlatego też deklarację podatkową DT-1 należy złożyć nie w urzędzie skarbowym, lecz w urzędzie gminy (miasta). Zapłaty podatku dokonuje się w dwóch ratach – pierwszą należało wpłacić do 15 lutego, drugą podatnicy muszą zapłacić do 15 września. Należność uiszcza się na rachunek bankowy gminy, w której podatnik ma swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania. Raty podatku ustalane są proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, a kwestię jego zapłaty reguluje Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Obowiązek podatkowy pojawia się z pierwszym dniem miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany lub nabyty (jeśli już był wcześniej zarejestrowany), jak również po ponownym dopuszczeniu go do ruchu. W przypadku zmiany właściciela środka transportowego płatnikiem podatku do końca miesiąca, w którym nastąpiła zmiana, jest jego zbywca.

Obowiązek podatkowy Podatkowi podlegają tylko wybrane środki transportowe o określonej dopuszczalnej masie całkowitej i są nimi: samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy i naczepy oraz autobusy. Górne stawki podatków i opłat lokalnych w 2015 roku ustalone zostały na podstawie wskaźnika waloryzacji, według którego wzrost cen wyniósł 0,4%. Stawki podatku są uchwalane i klasyfikowane przez radę gminy, która ustala ich wysokość na podstawie m.in.: roku produkcji środka transportowego, liczby miejsc, a także jego wpływu na środowisko. Z obowiązku zapłaty podatku mogą być zwolnione środki transportowe należące do urzędów konsularnych czy placówek dyplomatycznych, pojazdy specjalne i używane do takich celów oraz takie, które stanowią zapasy mobilizacyjne, jak również pojazdy zabytkowe.