2015-05-18

Od 1 lipca odliczenie VAT od paliwa na nowych zasadach

Nowa ustawa o VAT wprowadza zmiany, które dotyczą użytkowników samochodów firmowych. Obecnie, od 1 kwietnia 2015 roku, korzystając z samochodu o przeznaczeniu mieszanym, podatnik ma prawo odliczyć 50 proc. podatku od wydatków eksploatacyjnych – lecz z wyłączeniem paliwa. Chwilowy zakaz odliczenia VAT od paliwa nabywanego do takiego pojazdu będzie obowiązywał do 30 czerwca i zostanie zniesiony 1 lipca.

VAT od wydatków eksploatacyjnych Czynni podatnicy VAT mają prawo do odliczenia podatku, od wydatków eksploatacyjnych samochodu firmowego, a wysokość odliczenia zależy od przeznaczenia danego pojazdu. 100 proc. odliczenia VAT przysługuje w przypadku pojazdów, posiadających szczególne cechy konstrukcyjne oraz badanie techniczne wykonane przez O.S.K.P., jak również takich, które są wykorzystywane wyłącznie w celach związanych z prowadzoną działalnością. W związku ze zmianami w ustawie o VAT, od 1 kwietnia możliwe jest 50 procentowe odliczenie podatku od wydatków związanych z eksploatacją samochodu o przeznaczeniu mieszanym (związanym za równo z prowadzoną działalnością, jak i wykorzystywanym do celów prywatnych), jednakże bez możliwości odliczenia zakupionego do niego paliwa. Wyjątek stanowią samochody ze świadectwem homologacji. Do 30 czerwca obowiązuje całkowity zakaz odliczania paliw, oleju napędowego oraz gazu do samochodów osobowych, oraz innych pojazdów samochodowych o masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony, w których liczba miejsc nie przekracza 1 (ładowność mniejsza niż 425 kg), 2 (ładowność mniejsza niż 493 kg) oraz 3 i więcej (ładowność mniejsza niż 500 kg). Od 1 lipca sytuacja ta ma się zmienić, a użytkownicy samochodów o przeznaczeniu mieszanym, oprócz wydatków eksploatacyjnych, będą mogli również odpisać paliwo.

Samochód firmowy Samochód firmowy jest niezbędnym środkiem transportu, używanym niemalże w każdej firmie. Warunkami jakie należy spełnić, aby móc odliczyć od takiego pojazdu 100 proc. VAT są zgłoszenie samochodu do Urzędu Skarbowego na druku VAT-26 oraz prowadzenie regulaminu użytkowania pojazdu i kilometrówki. 100 proc. odliczenia podatku przysługuje od dnia złożenia druku VAT-26. W przypadku nie złożenia takiego dokumentu, przedsiębiorcy przysługuje jedynie możliwość 50 proc. odliczenia. Jeśli chodzi o stawki kilometrówki, to określane są one, aby ustalić zwrot kosztu podróży (w przypadku pracowników), a także koszty przychodu (w przypadku przedsiębiorców). Jeśli chodzi o zmianę przeznaczenia pojazdu, wprowadzony został nowy system korekt. Płatnik, który posiada pełne prawo do odliczenia VAT w związku z zakupem samochodu, będzie musiał zmniejszyć podatek odliczony, jeżeli w przeciągu 60 miesięcy od daty zakupu pojazdu, zmieni jego przeznaczenie. W przypadku prawa do 50 proc. odliczenia, podatnik który w ciągu 60 miesięcy sprzeda lub zmieni przeznaczenie samochodu, będzie mógł zwiększyć VAT do odliczenia.