2015-12-16

Zmiany w podatkach 2016

Nowy rok coraz bliżej, a wraz z nim zmiany w prawie podatkowym. Sprawdź, co nowego w podatkach przyniesie rok 2016.

70% podatku od odpraw 1 stycznia 2016 roku zacznie obowiązywać nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada obciążenie 70- procentowym podatkiem dochodowym wysokich odpraw oraz odszkodowań członków zarządów spółek Skarbu Państwa. Podatkiem objęte zostaną zarówno odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, jak i odprawy z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy. 70-procentową stawką podatku zostanie objęta nadwyżka od odszkodowania, które przekroczy sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia. Z kolei w przypadku odpraw opodatkowana zostanie ta kwota, która przekroczy wartość trzymiesięcznego wynagrodzenia. Nową ustawą nie zostaną objęte spółki prywatne. Nowe wzory formularzy NIP W przyszłym roku możemy spodziewać się także nowych wzorów formularzy NIP dotyczących zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych. Nowość będzie polegać na dodaniu kilku nowych pól w formularzu oraz zmianie zakresu przekazywania danych, jak np. rozszerzenie go o zamieszczenie informacji o przewidywanej liczbie zatrudnionych.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

W 2016 roku zmieni się również wysokość stawki zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego, która wyniesie 1 złoty na 1 litr oleju napędowego. Oznacza to, że kwota ta w stosunku do ostatnich lat wzrośnie o 5 groszy. Jeśli chodzi o limit zwrotu, to wyniesie on 86 złotych na 1 ha. Zwrot podatku będzie można otrzymać na podstawie wniosków złożonych do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przez producentów rolnych za każde pół roku. Do wniosku będzie należało dołączyć wszystkie faktury bądź ich kopie.

Trzy nowe zaświadczenia

Kolejnymi zmianami, jakie przyniesie nam nowy rok, są trzy nowe zaświadczenia wydawane przez organy podatkowe. Pierwszym z nich będzie zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych rozwiązanej spółki, kolejnym zaświadczenie o wysokości zobowiązania podatkowego, kosztów upomnienia, kosztów egzekucyjnych zabezpieczonych hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym, a trzecim zaświadczenie o wysokości zapłaconej należności zabezpieczonej hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym. Co więcej, zaświadczenia te będą mogły być doręczane w formie dokumentu elektronicznego, uwierzytelnionego podpisem elektronicznym.

A co z kwotą wolną od podatku?

Wysokość kwoty wolnej od podatku wciąż stoi pod znakiem zapytania. Prezydencki projekt ustawy o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada, że wyższa kwota wolna od podatku miałaby obowiązywać już od przyszłego roku. Obecnie wynosi ona 3091 zł, a po nowelizacji zaproponowanej przez prezydenta ma wynieść 8000 złotych. Co oznacza, że zamiast rocznego odliczenia od podatku kwoty 556,02 zł po wejściu w życie nowych przepisów odejmiemy 1140 złotych. Pierwsze czytanie nowej ustawy w Sejmie odbyło się na początku grudnia tego roku.