2015-11-09

Roczna nagroda może być kosztem podatkowym starego roku

Wydatki na wypłatę nagrody rocznej mogą zostać zaliczone przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne, choć ich wypłata miała miejsce już w nowym roku. Zatem mimo wypłaty już w nowym roku mogą być kosztem starego roku. Natomiast nieco inaczej przedstawia się sprawa składek na ZUS, FP, FGŚP.

Zbliża się koniec roku. Zainteresowaniem cieszyć się będą zatem publikacje ułatwiające księgowym takie rozliczenia, które wymuszają decyzje, do którego roku powinny być zakwalifikowane. W kwestii jednego z takich świadczeń wypowiedział się ostatnio Dyrektor jednej z Izb Skarbowych. O co chodziło w sprawie?

Otóż, z wnioskiem o interpretację w indywidualnej sprawie zwróciła się do fiskusa spółka, która wypłaca swoim pracownikom nagrodę roczną na podstawie wewnętrznego, obowiązującego ją regulaminu wynagradzania. Nagroda miała być wypłacona w terminie do 31 marca roku kalendarzowego za rok poprzedni. W opisanej we wniosku, przedmiotowej sytuacji spółka wypłaciła w styczniu 2015 r. pracownikom nagrodę roczną za 2014 r.. Natomiast składki na ZUS, FP i FGŚP od tej nagrody zostały odprowadzone 16 lutego 2015 r. Istotna kwestią jest to, że rok podatkowy spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Spółka jednak powzięła wątpliwość czy postąpiła słusznie i wolała się upewnić co do prawidłowości takiego postępowania. Spółka zapytała więc we wniosku o interpretację, czy wypłacona pracownikom nagroda roczna oraz składki na ZUS, FP, FGŚP od tej nagrody stanowią koszty uzyskania przychodów w 2014 r. czy może już w 2015 roku? Przedstawiła jednocześnie własne stanowisko, że w takiej sytuacji wypłacona nagroda roczna za 2014 r. będzie stanowić koszt uzyskania przychodów spółki w miesiącu grudniu 2014 r.

Organ skarbowy zgodził się ze stanowiskiem spółki. Zdaniem organu, wydatki na wypłatę nagrody rocznej mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne, tj. w miesiącu grudniu 2014 r. (choć ich wypłata miała miejsce dopiero w styczniu 2015 r., dokładnie 16 stycznia tego roku), bowiem ich wypłata nastąpiła w terminie wynikającym z regulacji dotyczących wynagrodzeń obowiązujących w spółce, tj. z regulaminu wynagradzania. Organ skarbowy argumentował, że składki na ZUS, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od nagrody rocznej za 2014 r. mogłyby podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu grudniu 2014 r., o ile zostałyby opłacone w terminie wynikającym z art. 15 ust. 4h pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), tj. nie później niż do 15 dnia tego miesiąca, w którym nagroda została wypłacona lub postawiona do dyspozycji pracownika, czyli w przedmiotowej sprawie do 15 stycznia 2015 r. W przypadku uchybienia temu terminowi, zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o CIT. Organ stwierdził, że w związku z dokonaniem przez spółkę zapłaty ww. składek 16 lutego 2015 r. doszło do uchybienia terminowi wynikającemu z art. 15 ust. 4h pkt 2 ustawy o CIT. Zdaniem organu, skutkuje to tym, że wydatki z tego tytułu stanowią koszt uzyskania przychodu spółki w miesiącu zapłaty składek, tj. w lutym 2015 r. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 2 października 2015 r. (sygn. IBPB-1-3/4510-250/15/APO).

Wiesława Moczydłowska

photo credit: Xmas Day 2010 via photopin (license)