2015-10-26

Zmiany w klasyfikacji budżetowej od stycznia 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 roku będą miały zastosowanie nowe przepisy dotyczące klasyfikacji budżetowej. Zmiany w szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych wprowadza nowe rozporządzenie ministra finansów.

Zmiana w przepisach

16 lipca 2015 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2015 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Zmiany, które wprowadzają nowe przepisy, są związane między innymi z utworzeniem Biura Krajowej Informacji Podatkowej oraz Rady Dialogu Społecznego. Nowe regulacje będą miały zastosowanie od 1 stycznia 2016 roku, w związku z czym posłużą do opracowania projektu ustawy budżetowej oraz innych uchwał budżetowych na przyszły rok.

Powołanie Biura Krajowej Informacji Podatkowej i Rady Dialogu Społecznego 1 stycznia 2016 roku zostanie utworzone Biuro Krajowej Informacji Podatkowej. Majątek Skarbu Państwa znajdujący się w izbach skarbowych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Katowicach stanie się od przyszłego roku majątkiem należącym do Biura Krajowej Informacji Podatkowej. Co więcej, dyrektor Biura będzie upoważniony do wydawania na wniosek zainteresowanych indywidualnych interpretacji prawa podatkowego. Z kolei organem właściwym do wydawania interpretacji ogólnych będzie minister finansów. Od przyszłego roku zacznie także funkcjonować Rada Dialogu Społecznego, której biuro będzie osobną placówką organizacyjną, podległą resortowi pracy i polityki społecznej. Biuro Rady Dialogu Społecznego będzie zajmowało się sprawami organizacyjnymi, kancelaryjno-biurowymi oraz technicznymi Rady, jak również będzie zapewniało jej pomoc ekspercką.

Nowe podziałki W związku z powołaniem Biura Krajowej Informacji Podatkowej oraz Rady Dialogu Społecznego powstanie nowa podziałka klasyfikacji budżetowej, która będzie przeznaczona do rozdysponowania środków na funkcjonowanie nowo powstałego ogólnokrajowego biura. Powstanie także druga podziałka pozwalająca na zestawienie środków potrzebnych do prowadzenia działalności przez Radę Dialogu Społecznego. Ponadto nowe przepisy regulują także terminologię związaną z klasyfikowaniem środków w związku z perspektywą 2014-2020, jak również klasyfikują wybrane obszary dochodów i wydatków. Wszelkie regulacje będą miały zastosowanie od 1 stycznia 2016 roku, z wyjątkiem przepisów z paragrafu 69 o treści „wpływy różnych opłat”, zdefiniowanego w załączniku nr 1, który obowiązuje już od 1 kwietnia 2015 roku.