2015-10-26

Od przyszłego roku zmiany w sposobie ujmowania faktur korygujących

Od 1 stycznia 2016 roku ulegną zmianie przepisy dotyczące rozliczania przychodów oraz kosztów podatkowych. Wszelkie korekty, które nie będą związane z błędem bądź pomyłką podatnika, od przyszłego roku będą mogły być ujmowane na bieżąco, co oznacza dużą oszczędność czasu w dokonywaniu rozliczeń.

Przychody i koszty rozliczane na bieżąco Już w styczniu 2016 roku przychody oraz koszty podatkowe będą mogły być ujmowane i rozliczane na bieżąco. Z nowych rozwiązań skorzystają zarówno płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jak również podatku dochodowego od osób prawnych. Nowe przepisy będą obejmować jednak wyłącznie korekty, które nie będą wynikać z pomyłki lub błędu podatnika, takie jak m.in.: spowodowane zwrotem towaru czy obniżeniem ceny. Jeśli chodzi o korektę przychodów, będzie należało jej dokonać w miesiącu, w którym została wystawiona faktura korygująca. Z kolei korekta kosztów będzie musiała być ujęta w miesiącu, w którym otrzymano fakturę korygującą. W przypadku korekt wynikających z błędu zasada ich rozliczania nie zmieni się i dalej będą musiały być ujmowane wstecznie.

Faktury korygujące w praktyce Po zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku, korekt przychodów niespowodowanych błędem będzie dokonywać się poprzez zmniejszanie bądź zwiększanie przychodów osiągniętych przez podatnika w okresie rozliczeniowym właściwym dla wystawienia faktury korygującej lub – w razie jej braku – innego dokumentu stanowiącego potwierdzenie powodu wystąpienia korekty. W przypadku gdy otrzymane przychody będą mniejsze niż kwota zmniejszenia, bądź jeśli podatnik w ogóle ich nie osiągnie, będzie należało zwiększyć koszty uzyskania przychodów o wartość, o którą nie został pomniejszony przychód. Podobnie będzie należało postąpić w przypadku korekty kosztów podatkowych niewynikających z pomyłki podatnika, zwiększając lub zmniejszając koszty uzyskania przychodów. Z kolei jeżeli podatnik ich nie poniesie w ogóle, bądź będą mniejsze od kwoty zmniejszenia, będzie należało zwiększyć przychody o tę kwotę, o którą nie zostały pomniejszone koszty uzyskania przychodów.

Zmiana na lepsze Zmiana przepisów dotyczących sposobu ujmowania korekty przychodów i kosztów jest wynikiem nowej ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Aktualnie faktury korygujące muszą być rozliczane wstecznie. Niestety, ujmowanie korekt wstecz zajmuje podatnikom ogromną ilość czasu. Dlatego też zdecydowano się na wprowadzenie ułatwień i w nowej ustawie zastosowano możliwość rozliczania przychodów i kosztów na bieżąco. Zmiany w sposobie ujmowania faktur korygujących będą miały zastosowanie do korekt, które wystąpiły jeszcze przed 1 stycznia 2016 roku, jeśli zdarzenie powodujące konieczność dokonania korekty wystąpi już w przyszłym roku.