2015-01-23

Rynek pracy w Polsce – prognozy na rok 2015

Rynek pracy w 2015 r. będzie miał się coraz lepiej. Eksperci zapowiadają zwiększenie liczby ofert zatrudnienia i spadek – niewielki, ale jednak – bezrobocia. Powoli też przesuwamy się w stronę rynku pracownika.

Trendy i przewidywania Ekonomiści dużych polskich banków, cytowani przez Polską Agencję Prasową, przewidują, że na koniec 2015 r. stopa bezrobocia może spaść nawet do 11% (w listopadzie 2014 r. było to 11,4%). Wiceminister pracy Jacek Męcina jest przekonany, że kryzys na rynku pracy się zakończył, a ożywienia można się spodziewać od lutego bieżącego roku. Być może będzie to krok w stronę długo wyczekiwanego rynku pracownika. Tak przynamniej twierdzą eksperci zajmujący się rynkiem pracy, m.in. związani z portalem HR Standard. Wśród trendów, jakie czekają nas w 2015 r., podają oni wzrost liczby ofert pracy, przede wszystkim w dużych firmach. Zatrudnienie zwiększy się w handlu i usługach, chociaż raczej nie należy spodziewać się wyższych wynagrodzeń czy zmiany formy zawieranych umów. Ofert pracy przybędzie również w takich branżach, jak komunikacja, transport i oczywiście IT. Branża IT nadal na topie Pracownicy tego ostatniego sektora na pewno nie będą mogli narzekać na brak propozycji. W ich przypadku rynek pracownika to od wielu lat norma. W 2015 r. zapotrzebowanie na specjalistów IT ma się jeszcze zwiększyć, a jeśli ktoś będzie miał problem – to tylko pracodawcy. Wykwalifikowaną osobę trzeba bowiem nie tylko zrekrutować, ale i zatrzymać w firmie. A konkurencja jest duża, bo alternatywę dla zatrudnienia w polskiej firmie czy oddziale korporacji stanowi zdalna praca dla zagranicznych przedsiębiorstw lub założenie własnego start-upu.

Poszukiwane kompetencje

Pracownikom innych branż na pewno pomoże poszerzanie kompetencji. Jak twierdzą eksperci, w tym roku będzie duże zapotrzebowanie na umiejętności menedżerskie. Warto więc kształcić się w zakresie zarzadzania ludźmi i korzystać z programów szkoleniowych oferowanych przez firmy. Wśród innych pożądanych umiejętności są: praca w wielokulturowym środowisku, komunikatywność, wielozadaniowość i myślenie analityczne. Jak zawsze w cenie jest też znajomość języków obcych. Porozumiewanie się po angielsku to już norma, ale rośnie zapotrzebowanie na osoby znające rzadsze języki: szwedzki, chiński czy litewski – a wszystko z powodu powstawania w Polsce coraz większej liczby centr usługowych.

Zmiany w Kodeksie Pracy

To na razie prognozy, ale są też twarde fakty – w 2015 r. zmieniają się niektóre zapisy w Kodeksie Pracy. Po pierwsze, przy zatrudnianiu nowej osoby na stanowisko podobne do poprzednio zajmowanego nie będą konieczne ponowne badania lekarskie. Ta zmiana niewątpliwie ułatwi życie pracownikom, ale i pracodawcom, którzy dotąd musieli ponosić koszty nie tylko wizyty u lekarza, ale i nieobecności zatrudnionego.

Po drugie, w 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Końcówka bieżącego roku będzie więc przygotowaniem do nowego stanu rzeczy. Można liczyć się z propozycjami przejścia na samozatrudnienie, ale też niestety z obniżeniem pensji przez tych zatrudniających, którzy będą chcieli wyrównać koszty.

A zatem – kilka kroków do przodu, krok do tyłu. Rynek pracy w Polsce wciąż ewoluuje, ważnym czynnikiem regulującym go pozostaje też emigracja. Najwłaściwszy wniosek, jaki można wysnuć z prognozowanych trendów jest taki – inwestycja w siebie i zwiększanie umiejętności niezmiennie pozostają na topie!