2022-09-01

Przedłużenie tarcz antyinflacyjnych do końca roku

W lipcu 2022 roku inflacja w Polsce wynosiła rekordowe 15,6%. Oznacza to m.in. wzrosty cen i usług spowodowane zwiększonymi kosztami obsługi, transportu oraz produkcji. Z tego też powodu Premier RP na konferencji w dniu 29 lipca ogłosił, że istniejące obecnie tarcze antyinflacyjne zostaną najprawdopodobniej przedłużone do końca tego roku.

Tarcze antyinflacyjne przedłużone do końca roku

Tarcze antyinflacyjne przedłużone do końca 2022 roku

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami GUS, porównując lipiec 2021 i lipiec 2022 możemy zauważyć średni wzrost cen o 15,6%. Wysoka inflacja, z jaką zmagamy się obecnie, sprawia, że koszty życia stale rosną, co powoduje również zmniejszenie ilości pieniędzy w portfelach obywateli Polski.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, z początkiem 2022 roku wprowadzone zostały pierwsze tarcze antyinflacyjne, które miały za zadanie ochronić Polaków przed negatywnymi skutkami wzrostu cen.

Jako że współczynnik inflacji wciąż znajduje się w trendzie wznoszącym, rząd postanowił przedłużyć działanie poszczególnych tarcz do końca roku 2022 (obecnie miały być aktywne jedynie do końca października) upatrując w 2023 roku początku spadku inflacji i zmniejszenia do bezpiecznego poziomu.

Na co możemy liczyć w ramach tarcz antyinflacyjnych?

Tarcze antyinflacyjne obejmują zmniejszenia stawki VAT oraz zwolnienia podatkowe z produktów niezbędnych do prawidłowego życia. W ramach nich możemy liczyć m.in. na:

  • niższe stawki VAT w zakresie żywności (0% na produkty objęte wcześniej 5% stawką), nawozów i środków ochrony roślin (0% zamiast 8%), gaz ziemny (0% zamiast 23%), energię elektryczną oraz energię cieplną (0% zamiast 23%) oraz paliwa silnikowe (8% zamiast 23%),
  • obniżkę do minimum akcyzy na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energię elektryczną,
  • zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych,
  • zwolnienie sprzedaży paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej,
  • wprowadzenie dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych.

Zmniejszenie stawek VAT oraz zwolnienia z akcyz i innych podatków mają za zadanie skutecznie zmniejszyć koszty produktów, oraz usług niezbędnych do prawidłowej egzystencji. Przekłada się to m.in. na niższe ceny w sklepach dla podstawowych produktów spożywczych, niższe koszty energii elektrycznej w domach prywatnych, niższe koszty ogrzewania w okresie zimowym oraz niższe koszty transportu.

Czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone na 2023 rok? Na tę chwilę nie ma takich planów, jednakże wszystko zależeć będzie od wysokości inflacji na koniec obecnego roku. Biorąc pod uwagę analizy Narodowego Banku Polskiego mówiące o tym, iż jej wysokość powinna się powoli stabilizować, a następnie opadać w przeciągu kolejnych miesięcy, możemy podejrzewać, że działania wspierające obywateli w zakresie radzenia sobie z rosnącymi cenami prowadzone będą również w pierwszym, a możliwe, że również drugim kwartale 2023 roku.