2021-09-22

Trendy w księgowości: szkolenia zawodowe

Do niedawna praca w księgowości kojarzyła się z wykonywaniem nudnych i monotonnych zadań. Dziś wszystko się zmieniło. To ciekawa, dobrze płatna praca, dająca ogromne perspektywy rozwoju. Warunkiem jest jednak gotowość do ciągłego dokształcania oraz aktualizowania swojej wiedzy.

Ścieżka kariery w księgowości

Przygodę z księgowością można rozpocząć nawet po szkole średniej, choć zazwyczaj o pracę w tym charakterze ubiegają się absolwenci studiów ekonomicznych. Tym, którzy nie posiadają kierunkowego wykształcenia, organizacje takie jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Centrum Informacji Księgowej i Krajowa Izba Księgowych, proponują liczne szkolenia zawodowe na wielu poziomach zaawansowania. Dzięki temu można przejść ścieżkę od asystenta ds. księgowości, przez samodzielnego księgowego, głównego księgowego, aż po dyplomowanego księgowego. Ci ostatni, mający najszersze kompetencje zawodowe, bardzo często awansują na stanowisko dyrektora finansowego, zostają biegłymi rewidentami lub zakładają własne biura rachunkowe.

Na pierwszych etapach edukacji można zapoznać się z podstawami rachunkowości finansowej i z najważniejszymi zagadnieniami publicznoprawnymi, w tym z wybranymi problemami prawa podatkowego, prawa pracy, prawa gospodarczego i ubezpieczeń społecznych. Osoby aspirujące do roli głównego i dyplomowanego księgowego muszą zdobyć wiedzę z zakresu zaawansowanej rachunkowości finansowej i sprawozdawczości, zarządzania finansami, prowadzeniem rachunkowości zarządczej, a także doskonale orientować się w prawie podatkowym i gospodarczym.

Szkolenia zawodowe księgowych pozwalają znaleźć zatrudnienie w biurach rachunkowych, w działach księgowych prywatnych firm i w instytucjach publicznych. Przygotowują one także do założenia własnej działalności. Na rynku nie brakuje również kursów specjalistycznych, omawiających konkretne zagadnienie, jak prawne aspekty fakturowania, rachunkowość korporacyjna, sporządzanie dokumentacji cen transferowych, rachunkowość inwestycyjna itp.

Szkolenia zawodowe – księgowość i nie tylko

Współczesne trendy w księgowości to digitalizacja, elektroniczny obieg dokumentów, automatyzacja powtarzalnych zadań, optymalizacja procesów, wdrażanie nowoczesnego oprogramowania, technologia blockchain, big data i wiele więcej. I choć te trendy powoli stają się codziennością, to pewne jest, że technologia nie zastąpi kompetencji. Przeciwnie – zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że rola księgowych również ewaluuje.

Dziś doskonały księgowy ma bogate kompetencje, interdyscyplinarną wiedzę i szerokie horyzonty. To doradca współczesnego przedsiębiorcy, który potrafi analizować dane księgowe, zna obowiązujące przepisy prawa i potrafi pomóc w podjęciu kluczowych decyzji biznesowych. Automatyzacja wielu procesów pozwala zaoszczędzić czas przeznaczany dotąd na wykonywanie monotonnych czynności i skupić się na rozwoju nowych kompetencji. Dobrym wyborem jest specjalizacja w poszczególnych zagadnieniach z szeroko pojętej księgowości, ale też nauka języków obcych, z naciskiem na specjalistyczne, biznesowe słownictwo. To pozwoli obsługiwać zarówno zagraniczne firmy, lokujące swoją działalność w Polsce, jak i rodzime firmy, mające aspiracje do wejścia na międzynarodowy rynek.

Świetne są też kursy komputerowe obejmujące obsługę nowoczesnego oprogramowania dla księgowych. Prowadzenie księgowości w chmurze albo w rejestrze rozproszonym, elektroniczny obieg dokumentów, obsługa baz danych to zadania wykraczające daleko poza podstawową obsługę Excela i prostych programów księgowych.

Interesującą opcją są kursy w zakresie zarządzania zasobami ludzkim, szczególnie dla tych, których domeną są sprawy kadrowo-płacowe. Bardzo dobrym wyborem są także szkolenia biznesowe i marketingowe, dzięki którym księgowy może jeszcze efektywniej wspierać przedsiębiorstwo w codziennej pracy lub sprawnie rozwijać własną działalność.

Proaktywna księgowość

Szkolenia zawodowe w połączeniu z doświadczeniem pozwalają pełnić rolę doradczą, prawidłowo interpretować przepisy często zmieniającego się prawa i zapewniać najwyższą jakość usług. To także przepustka do rozwoju zawodowego.

Dlatego nie ma wątpliwości, że to nie sztuczna inteligencja, nie technologie chmurowe i nie automatyzacja procesów, a właśnie doskonalenie kompetencji zawodowych jest głównym wyzwaniem dla współczesnych księgowych. Dzięki temu możliwe będzie sprostanie nadchodzącym zmianom, zapewnienie odpowiedzi na potrzeby nowoczesnych firm oraz dostosowanie się do nowych modeli biznesowych.