2020-07-02

Ubezpieczenie dla księgowego z tytułu wykonywanego zawodu?

Praca w księgowości tylko pozornie wydaje się prosta – to zawód obarczony ogromną odpowiedzialnością. Dlatego wykonując go warto wykorzystać ubezpieczenie dla księgowego, które uchroni nas od licznych niebezpieczeństw.

Niebezpieczeństwa w pracy księgowego

Księgowość opiera się na przepisach prawa, a te lubią się zmieniać. Jak często? Bywa, że nawet kilka razy w miesiącu. Dlatego trzymanie ręki na pulsie i stałe doszkalanie się w obowiązujących przepisach wpisane jest na stałe w etos pracowników działów rachunkowych. Z drugiej strony, częste zmiany w prawie mogą prowadzić do powstawania niezamierzonych uchybień i błędów w ich pracy. A to z kolei oznacza, że każdy księgowy potrzebuje odpowiedniej ochrony przed skutkami ewentualnych pomyłek. Dodajmy do tego zagrożenia czające się w cyberprzestrzeni, prawdopodobieństwo awarii komputera oraz niezwykle częsty w Polsce problem z brakiem płynności finansowej firm, aby stworzył się naprawdę imponujący katalog ryzyk.

Jakie ubezpieczenie dla księgowego warto wybrać?

Ubezpieczenia biznesowe to prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki. Liczne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoje produkty dopasowane do konkretnych branż, a często nawet i konkretnych stanowisk. Poniżej prezentujemy te polisy, które warto nabyć w celu zabezpieczenia się nie tylko przed skutkami własnych błędów, ale również sytuacji losowych.

Ubezpieczenie OC

Każdy, kto prowadzi biuro rachunkowe, wie, że nim rozpocznie działalność musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Taka polisa chroni go przed skutkami pomyłek podwładnych, co w wielu przypadkach może być niezwykle kosztowne. Na rynku istnieją jednak również ubezpieczenia OC dedykowane nie biurom rachunkowym, ale konkretnym księgowym. Nie są one obowiązkowe, lecz jeśli nawet pracując na etacie chcemy zabezpieczyć się przed skutkami ewentualnych błędów, ich wykupienie będzie bardzo dobrym pomysłem.

Ubezpieczenie od utraty dochodu dla księgowego

Drugim ważnym ubezpieczeniem dla księgowego jest ubezpieczenie od utraty dochodu. W tym przypadku polisa chroni nas w sytuacji, gdy długotrwała choroba lub wypadek utrudniają lub uniemożliwiają nam pracę w zawodzie.

Ubezpieczenia finansowe

Ubezpieczenia finansowe to jeden ze sposobów na zapewnienie sobie lub swojemu biznesowi płynności finansowej. Sytuacja gospodarcza na świecie zmienia się z dnia na dzień i w pewnym momencie może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie wyegzekwować należności za wykonaną usługę od naszego kontrahenta. Z racji, że podatki należy opłacać (pensje pracowników również), musimy wykorzystać albo własne środki zgromadzone w funduszu awaryjnym, albo zaciągnąć kredyt w banku. Ubezpieczenie finansowe chroni przed tym, zapewniając dostęp do niezbędnej sumy na kontynuowanie działalności.

Ubezpieczenia techniczne

Praca księgowego to w dużej mierze praca na komputerze, dlatego również narzędzia pracy powinny zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone. W tym przypadku rynek ubezpieczeń oferuje nam dziesiątki produktów umożliwiających objęcie ochroną sprzętu używanego w codziennej pracy księgowego. W zależności od rodzaju polis, mamy do dyspozycji ochronę przed przepięciami, zalaniem, uszkodzeniem komputerów w pożarze, a także kradzieżą lub zniszczeniem. Zapewnienie sobie tego typu ochrony pozwala pozyskać środki na zakup kolejnego sprzętu umożliwiającego szybkie kontynuowanie pracy w przypadku różnych sytuacji losowych.

Ubezpieczenia od ryzyk cybernetycznych

Kradzież danych to dość powszechny preceder w sieci, a jego konsekwencje mogą być dla nas bardzo kosztowne. Dlatego obracając cennymi, często wrażliwymi danymi klientów warto wykupić ubezpieczenie od zagrożeń cybernetycznych zapewniające ochronę przed skutkami ataków malware, phishingowych, kradzieży i wycieku danych.

Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia?

Wykorzystanie ubezpieczeń w pracy księgowego zapewnia najlepszą ochronę przed skutkami nie tylko jego błędów, ale również sytuacji losowych, na które nie mamy wpływu. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw (w tym również biur rachunkowych) inwestuje w tego typu polisy chcąc chronić swoje interesy w każdy możliwym spektrum. Praca księgowego wiąże się z dziesiątkami zagrożeń nie tylko ze strony prawa, ale również specyfiki pracy. Z tego powodu odpowiedni zestaw ubezpieczeń powinien stanowić podstawę do zapewnienia stabilności pracy, odpowiedniej ochrony prawnej oraz płynności finansowej.