2020-03-02

Gdzie kształcą się księgowi?

Wydawać by się mogło, że zawód księgowego w dobie zmian technologicznych jest skazany na wymarcie. Jednak jak pokazują statystyki – jest wręcz przeciwnie! Obecnie w Polsce możemy zauważyć duże zapotrzebowanie na osoby posiadające wiedzę rachunkową. W związku z tym warto zadawać sobie pytanie – jak zostać księgowym?

Jak zostać księgowym?

Przed 2014 rokiem odpowiedź na zadane powyżej pytanie była niezwykle prosta – należało zdobyć certyfikat księgowego, czyli specjalny dokument wystawiany przez Ministerstwo Finansów, udowadniający, że dana osoba została w odpowiedni sposób przeszkolona i posiada niezbędną wiedzę do podjęcia pracy w działach rachunkowych. Niestety, wraz z sierpniem 2014 roku weszła w życie poprawka deregulacyjna znosząca ten przepis. Spowodowało to, że usługi księgowe mógł świadczyć dosłownie każdy. A to z kolei doprowadziło do znacznego spadku ich jakości, co okazało się na tyle dużym problemem, że Ministerstwo Finansów zaczęło poważnie zastanawiać się nad powrotem do certyfikacji. Nim to jednak nastąpi (o czym również poinformujemy natychmiast w osobnym artykule), warto wiedzieć w jaki sposób już dziś możemy nabyć wiedzę niezbędną do pracy w działach księgowych polskich przedsiębiorstw. Jeśli jesteśmy na poziomie szkoły średniej i to właśnie z księgowością wiążemy swoją przyszłość zawodową, dobrym pomysłem wydaje się podjęcie studiów ekonomicznych. Co prawda polskie uczelnie nie posiadają konkretnych kierunków przygotowujących do zawodu księgowego, jednakże niezbędną wiedzę zdobędziemy na kierunkach pokrewnych, m.in. ekonomii, finansach i rachunkowości, informatyce i ekonometrii etc. (dostępnych jako studia I oraz II stopnia). Powyższe studia w ofercie uczelni wyższych występują również jako podyplomowe, co oznacza, że nawet będąc absolwentem innych kierunków jesteśmy w stanie przebranżowić się i zmienić swoją ścieżkę kariery. Wybór studiów I lub II stopnia oraz podyplomowych to dobry sposób na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu rachunkowości. To również duża inwestycja czasowa, która niekoniecznie wszystkim może przypaść do gustu. Dla osób chcących przyspieszyć swój start w zawodzie księgowego, znacznie lepszym rozwiązaniem mogą okazać się dedykowane kursy.

Kurs księgowości – czy warto w ten sposób podnosić swoje kwalifikacje?

Różnica między kursami a studiami jest zasadnicza. Kursy nie tylko trwają znacznie krócej, ale również skupiają się na konkretnym wycinku specjalistycznej wiedzy z potrzebnego nam zakresu. Tak jest również w przypadku kursów księgowości. W Polsce istnieje wiele firm i instytucji zapewniających skondensowaną edukację w tym konkretnym zawodzie, dlatego też wybór odpowiedniego kursu może być na pierwszy rzut oka niezwykle trudny. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem jest zdecydowanie się na kurs organizowany przez rzetelną, godną zaufania instytucję. Jedną z nich jest np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce organizujące specjalne szkolenia zarówno dla osób początkujących, jak tych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i awansować na wyższe stanowiska w strukturach firmy. Ważne jest, aby instytucja, w której zdecydujemy się kształcić, po zakończeniu kursu była w stanie wystawić nam liczący się w branży certyfikat. Taki wpis w CV z pewnością ułatwi znalezienie pracy w zawodzie księgowego.

Jestem księgowym – co dalej?

Najpierw dużo teorii, potem spora dawka praktyki i w końcu zdobywamy stanowisko księgowego. Czy to oznacza koniec kształcenia? Bynajmniej. Zawód księgowego wymaga ciągłego doskonalenia się i uzupełniania wiedzy. Zwłaszcza w momencie, gdy każdego roku do przepisów prawa podatkowego oraz ustawy o rachunkowości wydawane są kolejne nowelizacje. Split payment, JPK, nowa matryca VAT – te i wiele innych zmian sprawia, że dobry księgowy musi być stale na bieżąco z aktualnym brzmieniem ustaw. Dlatego nawet po zdobyciu wymarzonej pracy konieczne jest ciągłe doszkalanie się na kolejnych kursach i szkoleniach. Zwłaszcza, że w momencie ewentualnego powrotu do certyfikacji zawodu księgowego, utrzymanie certyfikatu będzie – zgodnie ze wstępnymi założeniami projektu – zależało m.in. od regularnego aktualizowania wiedzy i zdawania odpowiednich egzaminów.