2020-11-27

Pół roku pandemii za nami. Poznaj sposoby na jesienny relaks po pracy

To już ponad pół roku, gdy z powodu koronawirusa w Polsce zaczęto wprowadzać pierwsze obostrzenia. Mimowolnie zmieniło to nie tylko nasze życie zawodowe, ale również sposoby, w jakie spędzamy wolny czas. Jak skutecznie relaksować się po pracy w czasie pandemii?

Nie samą pracą księgowy żyje

Praca księgowego to dla wielu przedstawicieli tego zawodu jedno z najlepszych zajęć, jakie mogą podejmować. Prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczanie firmowych wydatków, tworzenie bilansów i sprawozdań to dla części osób pracujących na takim stanowisku czynności niezwykle ciekawe i rozwijające. Jednakże nie tylko pracą oraz liczbami księgowy żyje i każdego dnia powinien przeznaczyć swój czas na relaks. Tylko jak robić to w czasach pandemii, gdy kontakty międzyludzkie ograniczane są do minimum, a standardowe miejsca spotkań (kawiarnie, restauracje) działają w bardzo ograniczonym zakresie? Mamy kilka sposobów, jakimi chcielibyśmy się z Wami podzielić.

Rozwijanie swoich zdolności

Pierwsza propozycja skierowana jest do tej grupy księgowych, którzy poza godzinami pracy marzą o powrocie do dashboardów ERP-owych, Excela i skomplikowanych kalkulacji. Najlepszą rozrywką dla nich może być... rozwijanie swoich zainteresowań w dziedzinie księgowości poprzez kursy i szkolenia. W dobie koronawirusa wielu specjalistów przekazuje swoją wiedzę online, m.in. za pomocą niezwykle popularnych webinarów. Bardzo często wirtualne spotkania są darmowe, dzięki czemu, bez żadnych wydatków, możemy utrwalać posiadaną wiedzę lub zdobywać nową, przydatną w dalszych etapach kariery. Ciekawym i coraz popularniejszym formatem są także podcasty. Możemy słuchać ich w tle, wykonując różne czynności czy prace domowe, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego. Na platformach streamingowych i na YouTube znajdziemy szeroką gamę podcastów, które mogą pomóc nam w lepszej organizacji pracy, zmianie nawyków czy radzeniu sobie z emocjami. Wszystkie te aspekty na pewno mogą przynieść korzyści nie tylko w życiu osobistym, ale i w pracy z ludźmi.

Obcowanie z kulturą

Skoro spotkania towarzyskie w czasie pandemii ograniczone zostały do minimum, mamy szansę, aby jesienne wieczory przeznaczyć na nadrabianie kulturowych zaległości. Może na naszych półkach znajdują się książki, które już dawno temu obiecaliśmy sobie przeczytać lub które chcieliśmy przesłuchać w formie audiobooka? Może w końcu znajdziemy czas, aby nadrobić ulubiony serial lub obejrzeć film, który chodził nam po głowie od kilku miesięcy? Serwisy wideo i platformy z ebookami oraz audiobookami oferują wiele kategorii tematycznych, w których każdy na pewno znajdzie coś odpowiadającego swojemu nastrojowi i upodobaniom.

Odkrywanie nowych zainteresowań

Jesienne wieczory spędzane w domu to doskonały czas na odkrywanie całej gamy nowych zainteresowań. Autor tego artykułu jest na to doskonałym przykładem – czas spędzany bez regularnych spotkań ze znajomymi przeznacza na pierwsze, nieśmiałe próby zabawy z drewnem. I ma na tym polu drobne sukcesy. Dla każdego czas spędzony w domu może być szansą na odkrycie zupełnie nowych sposobów spędzania wolnego czasu. Brush lettering, czyli nauka pięknego pisania liter, DIY, szycie, odnawianie starych mebli czy pielęgnacja roślin to zaledwie kilka pomysłów. Być może odkryjecie w sobie zmysł artystyczny, talenty, na rozwój których wcześniej nie było czasu lub stwierdzicie, że jajecznica z tostem to tylko początek szerokiej gamy potraw, jakie jesteście w stanie przygotować?

Kulinarne eksperymenty

Skoro poruszyliśmy temat gotowania – nic tak nie zachęca do eksperymentowania w kuchni, jak długie jesienne wieczory spędzane w domu. To doskonały czas nie tylko na testowanie nowych smaków, ale również odkrywanie w sobie nowych umiejętności, którymi w przyszłości (miejmy nadzieję, że najbliższej) będziemy mogli pochwalić się najbliższym. W obliczu pandemii wiele osób rozpoczęło przygody z pieczeniem chleba czy słodkości, które poprawią nastrój. Tego typu aktywności mogą dostarczyć nam wiele radości i satysfakcji.

Gry planszowe

Bez względu na to, czy w kraju panuje pandemia, czy jest to zwykła, deszczowa jesień – od kilku lat dużą popularnością na przełomie listopada i grudnia cieszą się gry planszowe. Rynek jest obecnie nasycony wieloma ciekawymi tytułami, od prostych gier towarzyskich, poprzez nieco bardziej skomplikowane i wymagające myślenia, po prawdziwe planszowe molochy zapewniające wiele wieczorów nieskrępowanej zabawy. Wystarczy wybrać tytuł najlepiej odpowiadający naszym zainteresowaniom i oto mamy ciekawy sposób na wspólne, także międzypokoleniowe, spędzenie czasu po pracy z domownikami.

Spacery

Wiemy, że obostrzenia często wymagają chodzenia na zewnątrz w maseczkach, ale nawet to jest lepsze od ciągłego przesiadywania w domu. Dlatego w sytuacji, gdy siłownie nie działają w pełni, codzienny krótki spacer stanowi świetny sposób na wprowadzenie w życie odrobiny ruchu. Szczególnie, jeśli większość dnia spędzamy za biurkiem/stołem, przy komputerze lub dokumentacji. Taka forma relaksu niesie ze sobą wiele korzyści: pozwala przewietrzyć umysł, uporządkować myśli i rozruszać ciało po wielogodzinnym przesiadywaniu w jednej pozycji. Co więcej, możemy połączyć to z propozycją słuchania podcastów lub audiobooków i dzięki zapewnić sobie jednocześnie coś dobrego dla ciała oraz ducha.

Rozwijanie własnego biznesu

I znów wracamy z poradą dla osób, dla których praca jest zainteresowaniem, które pragną rozwijać. Mimo oczywistych zalet, jakie niesie ze sobą praca księgowego, wielu z nas myśli nad rozpoczęciem działań biznesowych na własną rękę. Jesienne wieczory ograniczane pandemią to doskonały sposób, aby spróbować odnaleźć dodatkowe zlecenia lub zbudować pomocnicze źródło przychodów. Dla pasjonata księgowości będzie to połącznie przyjemnego z pożytecznym.

Dlaczego relaks jest taki ważny?

Dla większości z nas praca stanowi bardzo ważny element życia pozwalający zapewnić środki niezbędne na utrzymanie się i zapewnienie sobie przyjemności. Dlatego tak ważne jest, aby czas spędzany na sprawach zawodowych przeplatany był z czasem prywatnym, pełnym aktywności pozwalających nam odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił na kolejny dzień roboczy. Dobry odpoczynek pozwala przecież nie tylko zregenerować ciało, ale również umysł. A ten w pracy księgowego, powinien działać niczym dobrze naoliwiona maszyna.