2020-06-03

Webinarium - jak skutecznie korzystać z tej formy szkolenia?

Dystans społeczny i idąca wraz z nim konieczność pozostawania w domu sprawiają, że odwołano wszelkie kursy i szkolenia stacjonarne. Na szczęście dziś mamy możliwości, aby wiedzę zdobywać w sieci, m.in. uczestnicząc w webinarium.

Czym jest webinarium?

Webinarium lub webinar to rodzaj seminarium prowadzonego w sieci, przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Prowadzący dzięki kamerce internetowej i mikrofonowi jest w stanie przekazywać swoją wiedzę (w formie wykładu, posiłkując się prezentacjami, plikami multimedialnymi etc.), uczestnicy z kolei mogą zadawać mu pytania przy pomocy tekstowego czatu. W webinarium zwykle może brać udział kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób – w zależności od możliwości narzędzia wykorzystywanego do ich prowadzenia. Taka forma szkoleń istnieje w sieci już od dawna, jednak prawdziwą popularność zdobyła dopiero w ostatnich miesiącach, gdy zgodnie z zaleceniami rządu wiele osób pozostało w domach. Webinarium przeprowadzane online stało się bowiem jednym z najbezpieczniejszych sposobów na zdobywanie wiedzy w czasie trwającej pandemii.

Zalety i wady webinarium

Jak każda forma szkoleniowa, webinarium posiada swoje zalety i wady. Zacznijmy od pozytywów. O jednym z nich wspomnieliśmy powyżej, a jest nim bezpieczeństwo. Siedząc we własnym domu, przed komputerem nie mamy kontaktu z osobami trzecimi, dzięki czemu w takich czasach, w jakich przyszło nam obecnie żyć minimalizujemy ryzyko złapania wirusa. Kolejną zaletę webinariów stanowi możliwość zdobycia konkretnej wiedzy w krótkim czasie. Pojedyncze spotkanie trwa zwykle od 30 do 90 minut i stanowi pigułkę niezbędnych informacji z interesującego nas zakresu. Wiadomo, że szkolenie szkoleniu nierówne i największy wpływ na jego jakość ma osoba prowadzącego. Jeśli jest nim znany i doświadczony praktyk, możemy mieć pewność, że wyniesiemy z niego mnóstwo wartości, a często również odpowiedź na trapiące nas pytania z omawianej dziedziny. A to jest możliwością nie do przecenienia. Kolejnym plusem webinariów jest koszt uczestnictwa. W zdecydowanej większości tego typu szkolenia online są bezpłatne. Jedynym kosztem, jaki ponosimy jest czas na nie poświęcony oraz konieczność zostawienia adresu e-mail. Webinaria bardzo często wykorzystywane są jako narzędzia marketingowe, których celem dodatkowym (oprócz przekazania solidnej porcji wiedzy) jest również zainteresowanie bardziej rozbudowaną ofertą, np. dłuższymi formami szkoleniowymi, czy też indywidualną konsultacją z prowadzącym. Czy webinaria posiadają jakiekolwiek wady? Jak każda forma szkoleniowa, nie są przeznaczone dla każdego. Z racji krótkiego czasu trwania, zazwyczaj wypełnione są wiedzą teoretyczną, bardzo rzadko jest czas na jakiekolwiek praktyczne zadania (te prowadzący często zadają "do domu", jednak ich wykonanie bądź nie zależy wyłącznie od nas). Minusem może być też ograniczony kontakt z prowadzącym. Sprowadza się on często jedynie do czatu tekstowego, co oznacza, że np. zadane przez nas pytanie może nie zostać przez niego zauważone.

Czy webinarium to forma szkoleniowa dla mnie?

Jeśli myślimy o zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji, szkolenia (również te prowadzone online) stanowią świetny sposób na pozyskiwanie wiedzy oraz praktycznych umiejętności. Czy w takim razie szkolenie prowadzone w formie webinarium jest przeznaczone dla mnie? Odpowiadając w sposób ulubiony przez prawników – to zależy. Webinaria z natury stanowią online'owe wersje wykładów. Zapewniają dostęp do pewnego wycinka wiedzy teoretycznej, ale niewiele jest w nich praktyki. Forma webinarium (wielu uczestników, ograniczone możliwości interakcji z trenerem) sprawia, że niemożliwe jest przeprowadzenie w czasie praktycznych szkoleń. Oczywiście prowadzący często oferują ćwiczenia, które możemy zrobić samodzielnie, jednak ich wykonanie w dużej mierze zależy od posiadanych przez nas chęci. Dlatego jeśli chcemy za pomocą webinariów rozwijać również nasze umiejętności praktyczne, musimy robić to samodzielnie. A to z kolei wymaga dużych nakładów motywacji do nauki i rozwoju. Z kolei, gdy oczekujemy jedynie zdobycia wiedzy praktycznej – webinaria to jeden z najlepszych sposobów, aby osiągnąć ten cel. Zwłaszcza, że często wiedza ta uzupełniana jest o osobiste doświadczenia prowadzącego, co nadaje jej dodatkowej wartości.