2020-12-03

Antykryzysowa tarcza branżowa

Druga fala zachorowań na COVID-19 wymusiła na rządzących wprowadzenie powrót do niektórych poważniejszych obostrzeń. Część z nich dotknęła branże, które już w pierwszej połowie roku musiały mierzyć się z koniecznością czasowego znacznego ograniczenia działalności. To właśnie dla nich powstała antykryzysowa tarcza branżowa. Jakie działania wchodzą w jej skład i kogo obejmuje? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Antykryzysowa tarcza branżowa – kto może starać się o pomoc?

W czasie drugiego spowolnienia gospodarki, będącego następstwem znacznych wzrostów zachorowań na koronawirusa, część firm musiała ponownie ograniczyć swoją działalność. Z tego też powodu powołany został projekt kolejnej tarczy antykryzysowej, tym razem skierowany do biznesów, które najbardziej ucierpiały na wprowadzonych obostrzeniach. Pomocą w ramach powyższej tarczy objęte zostały następujące branże:

  • gastronomiczna (czyli m.in. bary, puby, restauracje),

  • rozrywkowa (wliczając działalność estradową, targową, fotograficzną i filmową),

  • sportowa (skupiona na siłowniach, klubach fitness oraz innych podmiotach działających w zakresie sportu i rekreacji),

  • sprzedaży detalicznej (z wyszczególnieniem targowisk oraz bazarów).

Konieczność zamknięcia placówek oraz brak przychodów tym spowodowanych postawiło wiele z firm działających w powyższych sektorach w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Szacuje się, że uprawnionych do skorzystania z możliwości, jakie daje branżowa tarcza antykryzysowa jest ok. 200 tys. firm zatrudniających ponad 370 tys. pracowników.

Jakie wsparcie dla firm w związku z COVID-19 przewiduje tarcza?

Przedsiębiorcy działający w wymienionych powyżej czterech branżach otrzymają dostęp do kilku możliwości wsparcia ze strony rządzących. Są to:

  • zwolnienie ze składek ZUS za miesiąc listopad (warunkiem jest wykazanie w listopadzie 2020 spadku przychodów o min. 40% w porównaniu do przychodów osiąganych w listopadzie 2019),

  • świadczenia postojowe dla pracowników za listopad (gdzie warunkiem otrzymania jest wykazanie spadku obrotów w październiku lub listopadzie 2020 o min. 40% w porównaniu do adekwatnych miesięcy 2019 roku),

  • bezzwrotne dotacje w wysokości 5000 zł (warunki uzyskania identyczne, jak przy świadczeniu postojowym),

  • odroczona płatność składek PIT (opłacenie zaliczki za październik, listopad i grudzień 2020 przesunięte będzie o pół roku pozostawiając pracodawcom środki niezbędne na kontynuowanie działalności).

Ostateczny termin na skorzystanie z powyższych możliwości i złożenie odpowiednich wniosków upływa 31 czerwca 2021 roku. Wnioski można składać internetowo.

Dotychczasowe działania dla branż objętych największymi ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa

Branża gastronomiczna, rozrywkowa, sportowa i sprzedaży detalicznej stanowią ten sektor polskiego rynku, który najmocniej odczuł wprowadzane obostrzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy działający w tym zakresie wcześniej pozostawieni zostali samym sobie. Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, do tej pory ok. 60 tys. firm działających w czterech najbardziej dotkniętych obostrzeniami branżach otrzymało wsparcie z tarczy finansowej PFR w wysokości 7,9 mld zł. W ramach kolejnych edycji tarczy antykryzysowej (wcześniejszych zwolnień ze składek ZUS oraz świadczeń postojowych wypłacanych w pierwszej połowie roku) firmy te zyskały dodatkowo 2,9 mld zł. Szacunkowy koszt pomocy przeznaczony na branżową tarczę antykryzysową może wynieść ponad 1,8 mld zł zapewniając biznesom objętym jej działaniem środki na kontynuowanie działalności w czasie trudnych miesięcy walki z pandemią.