2019-03-02

Czym jest procedura MOSS i kiedy jest wymagana?

Rynek usług cyfrowych dzięki wszechobecnej szerokopasmowej technologii przesyłu danych rozwija się nad wyraz dobrze. Dzięki temu mamy np. możliwość sprzedawania naszych usług i dostępów do danych w całej Unii Europejskiej. Aby móc skutecznie rozliczać się ze sprzedaży, należy skorzystać z procedury MOSS. Co to jest i kto ma taki obowiązek? Temu zagadnieniu poświęcamy poniższy artykuł.

Co to jest procedura MOSS?

Procedura, czy też system MOSS to tzw. mały punkt kompleksowej obsługi w zakresie VAT, będący mechanizmem ułatwiającym rozliczanie tego podatku w jednym kraju UE z uwzględnieniem należności niezbędnych do opłacania w innych krajach. Procedura ta dotyczy firm, które posiadają w swojej ofercie transgraniczne usługi telekomunikacyjne, nadawcze (zarówno telewizyjne, jak i radiowe) oraz usługi cyfrowe. Do grupy firm objętych procedurą MOSS zalicza się m.in. firmy hostingowe, dostawców oprogramowania SaaS, sprzedawców muzyki i aplikacji, dystrybutorów gier online oraz firmy szkoleniowe umożliwiające dostęp do kursów online.

System MOSS umożliwia sprzedaż powyższych usług na terenie całej Unii Europejskiej bez potrzeby rejestrowania się w urzędach skarbowych w każdym kraju Wspólnoty. MOSS umożliwia rozliczanie sprzedaży oraz opłacanie należnych podatków w jednym miejscu, co czyni biurokrację firmową znacznie łatwiejszą.

Procedura MOSS w 2019 roku

Wraz z początkiem roku 2019, w zasadach MOSS zaszły pewne zmiany. Wcześniej obowiązek rejestrowania się w systemie posiadały wszystkie firmy, które prowadziły transgraniczną sprzedaż usług cyfrowych i nadawczych. Obecnie, wraz z dyrektywą 2017/2455 zmieniającą art.28k ust.2-6 Ustawy o VAT ustanowiony został roczny limit sprzedaży netto w wysokości 42 000 zł. Dopiero jego przekroczenie wymaga od podatnika wprowadzenia procedury MOSS w swojej firmie.

Co ważne, firmy do końca 2018 roku korzystające z MOSS i osiągające przy-chody poniżej zakładanego progu mogą zrezygnować z systemu i rozliczać sprzedaż na podstawie przepisów obowiązujących w ich krajach macierzystych. Mogą również wciąż pozostać aktywni w MOSS i rozliczać sprzedaż na dotychczasowych zasadach.