2019-02-19

Jak prawidłowo rozliczyć najem krótkoterminowy?

Najem krótkoterminowy to usługa, którą najczęściej oferują firmy z branży turystycznej i hotelarskiej. Czym różni się od klasycznego najmu i jak go rozliczać? O tym piszemy w poniższym artykule.

Jak rozliczać najem krótkoterminowy?

Jeśli działamy w branży turystycznej lub hotelarskiej oferując klientom możliwość wynajmu pokoi lub apartamentów na maksymalnie kilkudniowe pobyty, musimy dokładnie znać zasady panujące przy okazji tzw. najmu krótkoterminowego. W odróżnieniu od klasycznego najmu (czy to na cele mieszkaniowe, czy użytkowe) podlega on zupełnie innym przepisom, m.in. nie możemy w takiej sytuacji korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług określonego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

W przypadku najmu krótkoterminowego, klasyfikuje się go jako jedną z usług związanych z zakwaterowaniem wymienionych w Załączniku 3 ustawy o VAT (sklasyfikowanej w PKWiU pod nr 55) i przypisuje mu stawkę VAT równą 8%.

Co w przypadku, gdy posiadany przez nas lokal wynajmowany jest nie tylko do celów mieszkaniowych, ale również użytkowych (np. jako tymczasowe biuro)? W takiej sytuacji, zgodnie z indywidualną interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2017 roku (sygnatura: 2461-IBPP2.4512.952.2016.2.AZe) taka usługa najmu musi zostać opodatkowana stawką 23%.

Zwolnienie z VAT przy najmie krótkoterminowym

O ile sama usługa najmu krótkoterminowego nie może, w myśl przedstawionych powyżej przepisów, podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług, możliwe jest skorzystanie z podmiotowego zwolnienia VAT. Warunkiem uprawniającym nas do wykorzystania tej możliwości prawnej jest osiągnięcie w danym roku rozliczeniowym obrotów nieprzekraczających kwoty 200 000 zł.

W przypadku podmiotowego zwolnienia faktura wystawiana najemcom w polu "stawka VAT" musi posiadać informację "zw" a także podstawę prawną do zwolnienia z VAT.