2019-01-28

Zmiany w podatku dochodowym w 2019 roku

Początek roku to doskonała okazja do wprowadzenia w życie zmian w przepisach podatkowych. Nowelizacja nie ominęła i tym razem podatku dochodowego.

Rok 2019 jest dla podatku dochodowego czasem wprowadzenia kilku ciekawych z księgowego punktu widzenia modyfikacji. Pięć najważniejszych postanowiliśmy opisać w poniższym artykule:

1. Kwota wolna od podatku wyniesie nawet 8000 zł

W roku 2019 kwota wolna od podatku została podniesiona do 8000 zł. Oznacza to, że jeśli przychody w danym roku rozliczeniowym nie przekroczą jej wartości, podatnik nie będzie zmuszony do opłacenia podatku dochodowego. Przekroczenie limitu 8000 zł skutkować będzie koniecznością opłacania podatku w formie degresywnej.

2. Działalność nierejestrowana w zeznaniu podatkowym

Jako, że w zeszłym roku pojawiła się możliwość otwarcia pod pewnymi ścisłymi warunkami tzw. działalności nierejestrowanej, w zeznaniach podatkowych za rok 2017 pojawią się specjalne pola uwzględniające to źródło przychodów.

3. Urząd skarbowy sam przygotuje PIT

Jeśli rozliczamy się z urzędem skarbowym przy pomocy PIT-37 lub PIT-38, urzędnicy samodzielnie przygotują nasze deklaracje, które po 15 lutego 2019 będziemy mogli w specjalnie udostępnionej aplikacji sprawdzić, wprowadzić korekty i zaakceptować. Dla podatników rozliczających się przy pomocy deklaracji PIT-36 i PIT-36L możliwość taka zostanie uruchomiona w 2020 roku.

4. Nowe zasady rozliczania samochodów firmowych

Podobnie, jak w przypadku VAT, jeśli pojazdy należące do przedsiębiorstwa wykorzystywane są w trybie mieszanym (zarówno prywatnie jak i do celów firmowych), odliczeniu przysługiwać będzie jedynie 50% wartości kosztów ponoszonych na zakup paliwa i eksploatację.

5. Nowa stawka CIT dla małych firm - 9%

Jedną z kluczowych zmian jest również niższa stawka CIT dla wybranych przedsiębiorstw (do tej pory obowiązywała stawka 15%). Będą ją mogły zastosować firmy, które dopiero rozpoczęły działalność lub ich przychód nie przekroczył w ciągu roku kwoty 1,2 mln euro.