2018-02-27

Pierwsze JPK_VAT z mikro przedsiębiorstw wysłane

Wczoraj minął termin wysyłki pierwszego pliku JPK VAT dla mikro przedsiębiorców. Jak podaje Ministerstwo Finansów, fiskus otrzymał około 1,6 mln plików za styczeń br.

Zgodnie z wyliczeniami MF, plik JPK_VAT miało w lutym po raz pierwszy złożyć 1,5 mln podmiotów. Finalnie złożono 1,6 mln plików, w tej licznie znalazły się jednak również korekty wcześniej złożony JPK. Ministerstwo Finansów, podało również że wysyłka odbyła się bez większych problemów. Zgodnie z danymi Ministerstwa większa część plików została zatwierdzona za pomocą podpisu kwalifikowanego (blisko 90% wszystkich złożonych), z profilu zaufanego skorzystało jedynie niecałe 6% przedsiębiorców.

Ministerstwo ujawniło również, że jeszcze w piątek odrzucone zostało około 4% złożonych plików. W tak ogromnej liczbie podmiotów, skala odrzuceń wydaje się być więc bardzo niewielka. Tak sprawna wysyłka plików to z pewnością ogromną zasługa księgowych, którzy mają już za sobą rok doświadczenia w wysyłce JPK dla małych i średnich przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie złożyli pliku muszą liczyć się z konsekwencjami. Niezłożenie JPK w terminie podlega takim samym rygorom, jak niezłożenie deklaracji podatkowej, jednak nie oznacza automatycznego wymierzenia kary. Ministerstwo Finansów radzi aby wysłać plik wraz z tzw. czynnym żalem - prośbą o odstąpienie od nałożenia kary. System przyjmie taki plik ponieważ elektroniczna bramka ma działać cały czas. Ten swoisty okres ochronny nie będzie trwał jedna wiecznie, a uporczywe nieskładanie JPK będzie wiązać się z wysokimi karami przewidzianymi w kodeksie karno – skarbowym.

Kolejną ważną datą we wdrażaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie 1 lipiec 2018 r. Od tego dnia zaczną obowiązywać e-kontrole, które obejmą pozostałe 6 struktur plików. Ogromne znaczenie będzie miało również wejście w życie mechanizmu split payment, które zdaniem części ekspertów będą miały spory wpływ na płynność finansową przedsiębiorców.

Split payment nie taki dobrowolny > zobacz artykuł na blogu biznestrendy.eu.