2018-02-16

JPK_VAT - w jaki sposób należy podpisać ten dokument?

Wraz z nadejściem 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny stał się rzeczywistością dla wszystkich działających w Polsce firm, bez względu na ilość pracowników oraz osiągane obroty. I o ile wszystkie małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa miały już czas na zapoznanie się z nowym obowiązkiem w praktyce, mikroprzedsiębiorcy wciąż mogą mieć kilka pytań. W poniższym artykule odpowiadamy na jedno z nich: w jaki sposób należy podpisać plik JPK_VAT przesyłany co miesiąc do urzędu skarbowego?

Jak podpisać JPK_VAT?

Zgodnie z obecnie przyjętymi przepisami, plik JPK_VAT podpisać można na dwa sposoby: samodzielnie lub zlecając to innemu podmiotowi (zrobić to może w naszym imieniu np. biuro rachunkowe). W wypadku, gdy zdecydujemy się samodzielnie opatrzyć wysyłany plik naszym podpisem zrobimy to na dwa sposoby:

  • wykorzystując bezpieczny podpis elektroniczny (wymuszający dzierżawę lub zakup specjalistycznego urządzenia oraz odpowiedniego certyfikatu),
  • poprzez profil zaufany ePUAP (który można założyć w ciągu paru chwil i zupełnie za darmo korzystając z możliwości, jaką dają internetowe serwisy banków działających na terenie Polski).

Z kolei zlecenie podpisania JPK_VAT przez inny podmiot poprzedzone musi zostać złożeniem w naszym Urzędzie Skarbowym upoważnienia UPL-1 w formie papierowej. Ważna uwaga: upoważnienie takie nie może zostać wystawione na całą firmę a jedynie na pracowników posiadających indywidualne podpisy cyfrowe. Dlatego korzystając z pomocy biura rachunkowego przy wygenerowaniu oraz wysyłce JPK_VAT należy upoważnić do tego konkretne osoby.

Jakich form podpisu możemy spodziewać się w przyszłości?

Jako, że własny podpis elektronicznych kupowany przez mikroprzedsiębiorcę może być sporym wydatkiem dla firmy, a obsługa profilu zaufanego nie zawsze jest łatwa, Ministerstwo Finansów postanowiło ułatwić najmniejszym firmom wysyłkę wprowadzając dodatkową opcję podpisu.

Uwzględnia ona przesłanie za pomocą specjalnych narzędzi zarówno samego pliku JPK_VAT, jak i zestawu danych pozwalających potwierdzić autentyczność podatnika. Na dane te składają się:

  • identyfikator NIP lub nr PESEL,
  • pierwsze imię podatnika,
  • nazwisko,
  • data urodzenia,
  • wysokość przychodu uzyskanego w roku podatkowym mającym miejsce dwa lata wcześniej (lub 0, jeśli nie składaliśmy wtedy żadnej deklaracji).

Jest to jednocześnie dokładnie ta sama forma podpisu, którą wykorzystywali do tej pory właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych przy składaniu elektronicznych deklaracji VAT.