2018-12-18

Rozliczenie wynajmu samochodu na minuty

Idea carsharingu, czyli samochodów wynajmowanych na minuty, rozwija się w Polsce w najlepsze. Korzystają z niej zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy nieposiadający swojego pojazdu. I tu rodzi się pytanie: czy koszt wynajmu samochodu na minuty możemy wliczyć w koszty prowadzenia działalności?

VAT przy rozliczeniu wynajmu samochodu na minuty

Wynajem samochodu osobowego, bez względu czy mówimy tu o klasycznym najmie czy też usłudze carsharingu, podlega generalnej zasadzie wydatków związanych z samochodami osobowymi, przez co umożliwia odliczenie maksymalnie 50% wartości podatku VAT.

Aby mieć możliwość odliczenia 100% VAT opłacanego za wynajem samochodu na minuty, każdy wykorzystywany przez firmę samochód musielibyśmy zgłosić do Urzędu Skarbowego na druku VAT-26, co zajęłoby znacznie więcej czasu niż ten przeznaczony na użytkowanie wynajętego w ten sposób pojazdu. Jest to więc działanie nieefektywne.

Podatek dochodowy a carsharing

Rozliczenie wynajmu samochodu na minuty w kwestii podatku dochodowego wymaga od przedsiębiorcy rozróżnienia dwóch rodzajów opłat: czynszu za wynajem i wydatków eksploatacyjnych.

Różnica między nimi, z podatkowego punktu widzenia, jest taka, że czynsz nie stanowi wydatku eksploatacyjnego, dlatego też możliwe jest odliczenie go w całości. Dyskusyjną kwestią pozostaje sposób rozliczania przez firmy carsharingowe kosztu wynajmu. Niektóre z nich wysokość opłaty uzależniają od czasu użytkowania pojazdu, inne od ilości przejechanych kilometrów. Zwłaszcza w tym drugim przypadku wysokość czynszu za wynajem może być postrzegana w kategoriach eksploatacyjnych (gdzie koszt przejechania jednego kilometra może być porównany do kosztu zakupu niezbędnego do tego celu paliwa). Dlatego w momencie, gdy korzystamy służbowo z oferty carsharingu rozliczanego na podstawie przejechanych kilometrów, dla bezpieczeństwa powinniśmy poprosić nasz urząd skarbowy o indywidualną interpretację, aby mieć pewność, że będziemy rozliczać się zgodnie z jego stanowiskiem.