2017-08-09

Czy plik JPK zastąpi deklarację VAT?

Plik JPK dla większości przedsiębiorców stał się faktem. Wysyłany co miesiąc do Urzędu Skarbowego stanowi obecnie uzupełnienie składanej tam deklaracji VAT. Jako, że informacje przekazywane na obydwu dokumentach są w wielu miejscach tożsame, pojawił się projekt zlikwidowania obowiązku przesyłania deklaracji.

JPK zamiast deklaracji VAT

Duże, średnie i małe firmy już od jakiegoś czasu zmuszone są do generowania, a następnie przesyłania do organów podatkowych Jednolitych Plików Kontrolnych. To samo, od początku 2018 roku, czeka również mikrofirmy, co oznacza, że wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski objęci zostaną tym obowiązkiem. Taka sytuacja pozwala na wprowadzenie kolejnych zmian mających na celu usprawnienie systemu wyliczania obowiązkowych podatków, jak i zmniejszenie biurokracji.

Jako, że dane zawarte w Jednolitych Plikach Kontrolnych (mowa tu o strukturze JPK_VAT) zawierają to, co przekazywane jest również przy pomocy deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, pojawił się projekt zlikwidowania obowiązku przesyłania podwójnej dokumentacji dublującej swoje dane. W związku z tym w projekcie zmian przedstawionym przez Ministerstwo Finansów proponuje się zlikwidowanie deklaracji vatowskich najwcześniej od 1 stycznia 2019 roku.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Do tej pory deklarację VAT należało złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu miesiąca lub kwartału w niej uwzględnionego. Wraz z pojawieniem się JPK, na przedsiębiorców spadł nowy obowiązek generowania tego typu plików i przesyłania ich do organów podatkowych. Projekt zmian zakłada usprawnienie biurokracji poprzez pozostawienie tylko jednego oficjalnego dokumentu zawierającego w sobie zestawienia podatkowe VAT. Ma to na celu usprawnienie działań przedsiębiorców poprzez zlikwidowanie konieczności przygotowywania podwójnie podobnych zestawów danych.