2017-08-25

Kolejne zmiany: nowy PIT i CIT od 1 stycznia 2018 r.

W połowie lipca br. Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny projekt ustawy, mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Zakłada on m.in. odbudowanie źródeł dochodów w CIT, choć to nie jedyne propozycje resortu.

Uzasadnienie

Zasadniczym celem projektowanej ustawy jest uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych, tak aby zapewnić powiązanie wysokości płaconego przez duże przedsiębiorstwa, w szczególności przedsiębiorstwa międzynarodowe, podatku z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu. Projektowana ustawa stanowić ma kolejny krok w kierunku odbudowania dochodów podatkowych, w szczególności dochodów z podatku CIT – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Najważniejsze zmiany

Aby osiągnąć zakładane cele, zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania agresywnej optymalizacji podatkowej, ministerstwo przewiduje m.in. modyfikację przepisów dotyczących kontrolowanej spółki zagranicznej (Controlled Foreign Company – CFC) czy regulujących funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych (PGK). Projekt zakłada również wprowadzenie przepisów limitujących wysokość kosztów uzyskania przychodów związanych z umowami o usługi niematerialne, a także wdrożenie tzw. minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne o znacznej wartości. Zakładane zmiany są zgodne ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjętą przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 r. oraz regulacjami UE.

Podatek od nieodpłatnych czynności

Na uwagę zasługuje również nowe brzmienie art. 14 ustawy o CIT. Obecnie przepis ten mówi wyłącznie o przychodach z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych. Z projektu wynika jednak, że Ministerstwo Finansów chce opodatkować również czynności nieodpłatne. Dojdzie do tego po skreśleniu jednego słowa „odpłatne”. W konsekwencji podatkiem dochodowym zostaną objęte: nieodpłatne zbycie rzeczy, nieodpłatne zbycie praw majątkowych i nieodpłatne świadczenie usług – zauważana na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Bożena Nowicka, doradca podatkowy w DORADCA Sp. z o.o. w Lublinie. Aktualnie projekt znajduje się w fazie opiniowania. Będziemy was na bieżąco informować o postępie prac legislacyjnych.

Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródła / odesłania: Dziennik Gazeta Prawna, projekt ustawy