2017-02-10

Księgowi mają wpływ

Księgowi to osoby, które mogą mieć duży wpływ na otoczenie i zmianę społeczną. Już dawno minęły czasy, gdy ich rola sprowadzała się do prowadzenia rachunków. Ich sprawczość uwydatnia się szczególnie w okresie rozliczania deklaracji podatkowych dla swoich klientów.

Klienci, darząc księgowych zaufaniem, często właśnie im pozostawiają wybór organizacji pożytku publicznego, której przekażą swój 1 %. Warto wiedzieć, jak warto mądrze zainwestować te kwoty w systemową pomoc, która zmienia rzeczywistość wokół nas. Istnieje organizacja, która co roku zaskakuje rozmachem swoich projektów, ponad wszelkimi podziałami.

Nie zmarnować grosza

Kiedyś byłem biedny. Wiem, jak to jest chodzić w dziurawych butach i jeść chleb z cukrem. Gdy przeczytaliśmy z żoną „Raport o Biedzie” opublikowany przez SZLACHETNĄ PACZKĘ, płakaliśmy pół godziny. Od razu wpłaciłem 10 tys. zł. – pracownicy SZLACHETNEJ PACZKI odbierają dziesiątki takich mejli od Darczyńców. – Paczka uzależnia – twierdzą wolontariusze, dla których udział w Paczce to najważniejsze wydarzenie w życiu.

Przekaz medialny nie zawsze ukazuje istotę sprawy. Wielu Polakom wydaje się, że Stowarzyszenie WIOSNA, które organizuje SZLACHETNĄ PACZKĘ, przygotowuje paczki na święta, i dostarcza je do potrzebujących rodzin. To nieprawda. WIOSNA organizuje fenomenalną machinę, niemal 900 lokalizacji w całej Polsce, logistykę, szkolenia dla wolontariuszy, którzy kilkakrotnie odwiedzają rodziny, by pomoc trafiła we właściwe ręce. Tu nie marnuje się żaden grosz. Chodzi tu o coś znacznie ważniejszego niż materialne wsparcie – o przywrócenie ludziom godność, wiary w to, że mogą wyjść z biedy radzić sobie w życiu. Jednostek roszczeniowych, czy nie zawsze uczciwych wciąż nie brakuje. W wielu rodzinach sytuację poprawił program 500 +, co nie znaczy, że bieda zniknęła.

Kości na zupę

Wręcz przeciwnie. W tym roku pomoc SZLACHETNEJ PACZKI dotarła do blisko 20 tysięcy rodzin, w których dochód nie przekraczał 455 zł na członka rodziny miesięcznie. Wśród nich znaleźli się tacy, którzy dysponują kwotą nie większą niż 7 zł na dzień. Albo tacy, którzy trzymają jedzenie w garnku w ziemi, bo nie mają lodówki. Karmienie, zmiana pampersów, mycie, częste pobyty w szpitalu – życie Mateusza podporządkowane jest jego chorej mamie i młodszej, 5-letniej siostrze. Mają tylko jego. Mateusz ma dopiero 22 lata. Marzy o tym, żeby czasem wyjść z kumplami, pograć w piłkę. Pożyć tak normalnie, jak inni w jego wieku. Ale zapytany o najważniejszą potrzebę bez wahania odpowiada: Kości na zupę, dużo kości. Żebym miał z czego ugotować obiad dla mamy i siostry - to historie, z jakimi wolontariusze spotykają się na co dzień. - Pomoc księdza Stryczka wskazuje konkrety. Mam wiedzę, jak zostały wykorzystane moje pieniądze – mówi nam Krzysztof Szota, doradca podatkowy z Gdańska, który zdecydował się zostać Inwestorem Społecznym, a więc wsparł kwotą 5 tys. PLN wybrany rejon SZLACHETNEJ PACZKI, bądź kolegium AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. W wyniku obserwacji zmian społecznych WIOSNA powołała do życia nowe programy pomocowe, które mogą zrewolucjonizować nie tylko rynek pomocowy w Polsce, ale i w ogóle polską rzeczywistość.

Paczka to nie tylko prezenty

To Pakiet Paczka +, a więc PACZKA Prawników, PACZKA Lekarzy, PACZKA Biznesu, czy PACZKA Seniorów. Przykłady. Zdarza się, że barierą dla ubogiej rodziny w zmianie jej sytuacji materialnej jest nierozwiązany problem prawny. To właśnie z myślą o takich rodzinach powstała PACZKA Prawników, w tym roku organizowana ją już po raz drugi. Prawnik pracuje bezpośrednio z rodziną - to on z nią rozmawia, nawet jeśli przy trudnej sprawie wspomaga go jego kancelaria czy zespół specjalistów. To prawnik przychodzi do rodziny, wnika w jej świat. PACZKA Biznesu to program, który ma na celu kształtowanie mentalności biznesowej u osób i rodzin potrzebujących. Zostało już przeszkolone blisko 300 trenerów, którzy w lutym i marcu będą szkolić ok 9 000 wolontariuszy. Następnie, w marcu i kwietniu, wolontariusze wrócą do wybranych potrzebujących rodzin, by przekazać im wiedzę, inspiracje i narzędzia, które sami odkryli podczas szkoleń. - Same pieniądze nie wystarczą, by wyrwać się na trwałe ze szponów biedy. Bieda, tak jak bogactwo, to również stan umysłu. PACZKA BIZNESU pomaga zmienić postawę osób potrzebujących w taki sposób, by potrafiły same o siebie zadbać, więcej zarabiać i mądrzej postępować z pieniędzmi. Dzięki temu uniezależniają się od naszej pomocy - a tylko taką pomoc uważam za skuteczną – mówi Marcin Iwuć, ekspert w PACZCE Biznesu, autor bloga „Finanse bardzo osobiste”, uznanego w 2014 roku za najlepszy blog w swojej dziedzinie.

Tchnij energię w WIOSNĘ!

Na nowoczesnych księgowych spoczywa odpowiedzialność, by nie zmarnować kapitału, jakim jest 1 %. Przekazanie go na projekty WIOSNY, to rzadka pewność, że pieniądze nie zostaną stracone. SZLACHETNA PACZKA łączy ludzi ponad wszelkimi podziałami. W pomaganie z Paczką zaangażowali się m.in. Reprezentanci Polski w Piłce Nożnej, Siostry Agnieszka i Ula Radwańskie, Kamil Stoch wraz z Reprezentacją Polski w Skokach Narciarskich oraz Para Prezydencka. SZLACHETNĄ PACZKĘ dwukrotnie przygotował także Papież Franciszek!

Zostań Współtwórcą ambitnych projektów WIOSNY! Kliknij TU!