2017-01-27

Zmiany w dodatku za pracę w nocy od 2017

Zgodnie z art. 151 § 1 Kodeksu pracy, za nocną porę uważa się przedział czasowy między godziną 21.00 a 7:00 następnego dnia. Pracując w tych godzinach pracownik powinien otrzymać specjalny dodatek za pracę w nocy. Jak zmieniły się przepisy w 2017 roku?

Praca w nocy - przepisy ogólne

Aby pracownik kwalifikował się jako pracujący w nocy, musi każdego dnia roboczego przepracować przynajmniej 3 godziny między 21:00 a 7:00 rano, lub przynajmniej 1/4 całego czasu pracy z danego okresu rozliczeniowego powinna przypadać na godziny nocne. W takich sytuacjach powinien on otrzymać specjalny dodatek. Stawka dodatku jest stała i wynosi 20% stawki godzinowej dla minimalnego wynagrodzenia w danym roku rozliczeniowym. W 2016 było to 1850 zł, w 2017 - pensja minimalna wynosić będzie już 2000 zł.

Aby obliczyć wysokość dodatku za pracę w nocy, należy podzielić minimalną krajową (w wypadku stawek za 2017 rok - 2000 zł) przez ilość godzin roboczych w danym miesiącu, a następnie pomnożyć przez 20%. Wynikiem będzie minimalna wysokość dodatku, którą zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca może dowolnie powiększyć.

Warto również pamiętać, że dodatek za pracę w nocy jest niezależny od innych ustawowych dodatków, np. dodatku wypłacanego za pracę w nadgodzinach.

Jakie zmiany od tego roku?

W przepisach dotyczących dodatku za pracę w nocy nastąpiła wraz z 1 stycznia 2017 roku niewielka zmiana. Dodatek będzie (podobnie jak w tej chwili - zgodnie z art. 6 ust. 5 Kodeksu pracy - nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalno-rentowa i wynagrodzenie za nadgodziny) nieuwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ma to ukrócić sytuację, w której osoby zarabiające minimalną krajową, poprzez wliczanie dodatku do wynagrodzenia, są traktowane mniej korzystnie niż ci, których przychody wykraczają ponad wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.