2016-03-09

Rejestracja do konkursu jest już otwarta

Rejestracja do konkursu Księgowi Przyszłości jest już otwarta. Konkurs rozpocznie się 4 kwietnia. Drużyny mogą dokonać rejestracji do 13 kwietnia a więc do ostatniego dnia I etapu konkursu.

Pytania konkursowe dotyczyć będą zagadnień związanych m.in. z rachunkowością, prawem podatkowym, rachunkowością finansową, zarządczą, sprawozdawczością finansową, etyką, standardami pracy w księgowości oraz nowoczesnymi technologiami. Konkurs to połączenie współzawodnictwa z podnoszeniem kwalifikacji, niezbędnych w pracy każdego księgowego. Podobnie jak w pierwszej edycji, w konkursie będą mogły startować drużyny trzyosobowe, a rywalizacja odbędzie się online na stronie ksiegowiprzyszlosci.pl. Nowością jest pojawianie się dodatkowej kategorii – obok drużyn zawodowych i studenckich w konkursie będą mogły konkurować zespoły złożone z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy konkursu w kategoriach zawodowej i studenckiej zdobędą bony szkoleniowe oraz vouchery na wakacje marzeń, a laureaci edycji ponadgimnazjalnej otrzymają cenne nagrody rzeczowe.
Nad stroną merytoryczną konkursu czuwa Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, a bezpośrednio Rada Programowa, w skład której wchodzą: przewodniczący – prof. Zbigniew Luty (przewodniczący Rady Naukowej SKwP), dr Teresa Cebrowska (wiceprezes Zarządu Głównego SKwP, członek Rady Naukowej SKwP), dr Władysław Fałowski (wiceprezes zarządu Dolnośląskiego Oddziału SKwP), Irena Izbiańska (członek Głównej Zawodowej Komisji Egzaminacyjnej SKwP) a także przedstawiciele firmy Soneta Sp. z o.o.: Jadwiga Wojtas (dyrektor ds. produkcji i rozwoju) i Daniel Depa (zastępca dyrektora ds. produkcji i rozwoju). Konkurs składa się z pięciu etapów dla drużyn zawodowych i studenckich, oraz z trzech dla drużyn uczniowskich. W pierwszych dwóch etapach drużyny otrzymują do rozwiązania zestawy 30 pytań testowych jednokrotnego wyboru. W III etapie udział wezmą tylko drużyny zawodowe i studenckie – każda otrzyma do rozwiązania zestaw 10 pytań testowych wielokrotnego wyboru. W IV etapie ponownie spotkają się najlepsi uczestnicy ze wszystkich trzech kategorii, które przygotują pisemne opracowanie przedstawionego przez jury zagadnienia, zgodnie z podanymi kryteriami. Dla drużyn uczniowskich ten etap będzie finałem. Cztery pierwsze etapy zostaną przeprowadzone online za pośrednictwem nowoczesnej platformy na portalu www.ksiegowiprzyszlosci.pl. W V finałowym etapie wezmą udział trzy najlepsze drużyny zawodowe i trzy najlepsze drużyny studenckie, które będą odpowiadały przed jury na pytania dotyczące prac przygotowanych w etapie IV oraz z etyki. Finał i gala finałowa odbędą się w Dniu Księgowego – 9 czerwca 2016 r. w Restauracji Endorfina Foksal (dawny Pałacu Zamoyskich) w Warszawie.
Zwycięskie drużyny uczniowskie odbiorą nagrody podczas uroczystości w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Warszawie, w terminie podanym przy ogłaszaniu wyników finałowych w tej kategorii. Patronat medialny nad konkursem objęło Centrum Prasowe PAP, miesięcznik Rachunkowość, czasopisma: Świat Księgowych, Finanse i Controlling, Controlling i Rachunkowość Zarządcza oraz portale PIT.pl, Infor.pl, Kariera w finansach i dlastudenta.pl. Już od marca dostępna będzie aplikacja mobilna Księgowych Przyszłości, zawierająca m.in. grę edukacyjną. Użytkownicy aplikacji będą mogli indywidualnie odpowiadać na pytania, tym samym przygotowując się i trenując do konkursu głównego. Choć pytania dostępne w aplikacji nie będą powtarzać się w konkursie, a wyniki w niej uzyskane nie mają wpływu na wyniki w konkursie, z pewnością będzie to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i przekonać się, jak mogą wyglądać pytania konkursowe. Aplikacja będzie również umożliwiała szukanie i zapraszanie innych użytkowników do wspólnego udziału w konkursie. Pierwsza edycja Konkursu Księgowi Przyszłości odbyła się 2014 roku i wzięło w niej udział ponad 1400 osób. Relację z gali finałowej konkursu można obejrzeć na stronie konkursu.