2016-10-19

Zmiany w stawkach minimalnych dla pracujących na umowy-zlecenie od 2017 roku

Zgodnie z projektem opracowywanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, 1 stycznia 2017 roku ma zacząć obowiązywać minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na umowach-zlecenie oraz osób samozatrudnionych. Ma to na celu ochronę powyższych przed zaniżaniem stawek.

Jakie są założenia projektu?

Projekt zakłada wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej za każdą godzinę wykonywania obowiązków pracownika i ma dotyczyć wszystkich umów objętych ustawą, bez względu na to, jakie stawki (godzinowe, tygodniowe, miesięczne) zostały określone w czasie ich zawierania. Ma to na celu ukrócenie potencjalnego obejścia przepisów, gdy np. podpisując z pracownikiem umowę na określoną stawkę miesięczną pracodawca mógłby ją zaniżyć uznając, że nie jest ona stawką godzinową, a co za tym idzie, nie podlega znowelizowanym przepisom.

Kto może zostać wyłączony z ustawy?

Zgodnie z zapisami w projekcie z ustawy wyłączeni mają zostać ci pracownicy, którzy o miejscu i czasie wykonywania zadań decydują samodzielnie i rozliczani są wyłącznie za wynik. Wyłączeniu podlegać mają również umowy cywilnoprawne zawierane dla świadczenia usług bytowych oraz opiekuńczych (jeśli usługi świadczone są nieprzerwanie przez więcej niż jedną dobę) co dotyczy osób prowadzących rodzinne domy pomocy, rodzin zastępczych, czy opiekunów wycieczek i grup kolonijnych.

Ile będzie wynosić stawka minimalna?

Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że od 1 stycznia 2017 roku minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych powinna być obliczana na podstawie zwaloryzowania kwoty 12 zł o wskaźnik powstały z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2017, przez adekwatną wysokość wynagrodzenia pochodzą z 2016 roku. Wraz z każdym kolejnym rokiem wysokość stawki minimalnej ma być waloryzowana o wskaźnik będący ilorazem stawki minimalnego wynagrodzenia na rok następny i stawki minimalnego wynagrodzenia za rok, w którym odbywają się negocjacje.

Jakie kary mają grozić za unikanie nowych przepisów?

Twórcy zmian chcą, aby za unikanie nowych przepisów, przedsiębiorcy groziły grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. Ustawa w proponowanym kształcie mogłaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku, co oznacza obowiązek jej ogłoszenia przez Prezesa Rady Ministrów do dnia 30 września 2016 roku.