2015-02-19

1 % podatku - PIT dla potrzebujących

Jeżeli w zakładach pracy albo pocztą zaczynamy otrzymywać druki PIT-11, oznacza to jedno – zbliża się czas rozliczenia podatku dochodowego. Kontakty z fiskusem, choć przysparzają stresu, mogą też mieć pozytywny wymiar. Wystarczy przekazać 1% podatku na dobroczynność.

Już w styczniu w mediach i na miejskich nośnikach zaczynają pojawiać się ogłoszenia zachęcające do przekazania 1%. Wybór jest ogromny – od organizacji pomagających dzieciom, przez te zajmujące się ekologią, po różnego rodzaju schroniska dla bezdomnych psiaków czy stowarzyszenia działające w dziedzinie sztuki. Podatnik może przekazać swój 1% na rzecz dowolnej instytucji – ważne jedynie, żeby miała ona status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Wykaz OPP znajduje się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, można też korzystać z wygodnej wyszukiwarki na www.bazy.ngo.pl. Obowiązujące zasady Przekazanie procenta podatku jest proste, choć obwarowane kilkoma zasadami. Przede wszystkim warto wiedzieć, że akt dobroci nie uszczupli naszego konta – pieniądze na OPP pochodzą z kwoty, która ma trafić do Skarbu Państwa. Ofiarodawcą może być osoba, która osiągnęła w danym roku podatkowym dochody niepodlegające zwolnieniu z podatku. Może przy tym rozliczać się przez skalę podatkową, podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym czy też rozliczać przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT (np. sprzedaż nieruchomości). Bądźmy punktualni Ważne jest to, żeby deklarację podatkową wypełnić samodzielnie – jeśli robi to za nas pracodawca lub organ rentowy, nie mamy możliwości przekazania naszego 1%. Obowiązuje również punktualność – jeżeli deklarację złożymy po terminie (2 lutego 2015 r. dla rozliczających się ryczałtowo, 30 kwietnia 2015 r. dla pozostałych podatników), 1% przepadnie. Także kwotę dla fiskusa musimy przekazać w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy od obowiązującego terminu złożenia deklaracji.

Niekiedy podatnicy obawiają się samego momentu wypełniania druku – niepotrzebnie. Na rynku dostępnych jest wiele darmowych programów do rozliczania PIT, zamieszczają je również organizacje na swoich stronach internetowych. W takim przypadku rubryki związane z przekazaniem 1% dla danej OPP są z reguły wypełnione z automatu. Jeśli chcemy wypełnić je sami, wpisujemy numer KRS danej organizacji i odpowiednią kwotę (zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół). W jednej deklaracji wskazujemy tylko jedną organizację – ofiarowanej kwoty nie można dzielić. Jeżeli jednak składamy kilka deklaracji, np. z tytułu prowadzonej działalności i sprzedaży nieruchomości, na każdej z nich możemy wskazać inną organizację. Nie przysługuje nam natomiast prawo decydowania, na rzecz którego podopiecznego OPP mają być przeznaczone pieniądze (np. w przypadku stowarzyszeń pomagających chorym na nowotwory). Dana instytucja może wziąć pod uwagę naszą sugestię, ale może też wykorzystać kwotę na realizację dowolnego celu statutowego. W deklaracji możemy również wskazać, czy chcemy przekazać organizacji swoje dane osobowe (wtedy np. otrzymamy podziękowanie), czy wolimy pozostać tajemniczym ofiarodawcą. Niezależnie jednak od tego, co wybierzemy, warto poświęcić kilka chwil na wypełnienie rubryk i czynienie anonimowego lub mniej anonimowego dobra.