2015-02-18

Założenie biura rachunkowego – informacje podstawowe

Od 10 sierpnia 2014 roku za sprawą ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, zniesiona została konieczność posiadania licencji Ministra Finansów. Czy w związku z tym każdy może założyć biura rachunkowe? I o czym należy pamiętać przy zakładaniu własnej działalności?

Kto może założyć biuro rachunkowe?

Prowadzenie biura rachunkowego to inaczej usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i jest ono działalnością gospodarczą. Po wejściu w życie deregulacji, biuro rachunkowe może założyć każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany za czyny z określonego katalogu przestępstw oraz co ważne posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Zniesienie certyfikatów księgowych oznacza, że - bez konieczności posiadania licencji - można usługowo prowadzić księgi rachunkowe, ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe oraz udzielać porad. Wcześniej, droga do otwarcia swojego biura rachunkowego była znacznie dłuższa, gdyż wymogiem było zdanie egzaminu państwowego i uzyskanie certyfikatu.

Jak zacząć?

Zasady zakładania biura rachunkowego są identyczne jak te, które dotyczą zakładania własnej działalności gospodarczej. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Numer NIP zostanie nadany po wypełnieniu formularza CEIDG. Należy też założyć konto firmowe, jeżeli transakcje będą przewyższać kwotę 15 000 euro.

Bardzo istotną rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Jeśli chcemy podnieść prestiż naszego biura, dobrze jest uzyskać certyfikat eksperta usług księgowych, wydawany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Zakładając własne biuro rachunkowe, warto wybrać dogodne miejsce, aby być bardziej dostępnym dla klientów, zadbać o reklamę oraz założyć własną stronę internetową. Rozważyć należy również pozyskanie komputerowego systemu księgowego ułatwiającego ewidencję dokumentów.

Za i przeciw

Coraz więcej podmiotów zobowiązanych do prowadzenia księgowości, decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Dużo skomplikowanych przepisów i procedur, powoduje, że przedsiębiorcy wolą powierzyć sprawy księgowe specjalistom. Należy jednak pamiętać, że otworzenie interesu wiąże się z zakupem komputerów, oprogramowania i sprzętu umożliwiającego pracę księgowego.