2015-12-04

Obowiązki księgowe na koniec roku

Koniec roku jest okresem, w którym wszyscy przedsiębiorcy muszą starannie rozliczyć swoje dochody. Zarówno zamknięcie jednego, jak i otworzenie kolejnego roku podatkowego wiąże się z szeregiem obowiązków, jakie musi dopełnić każda osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Remanent Jednym z obowiązków, jakie musi dopełnić każdy przedsiębiorca, jest remanent. Inwentaryzację metodą spisu z natury powinna przeprowadzić każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, która rozlicza się na zasadach ogólnych albo odprowadza podatek liniowy, prowadząc Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR) bądź jest ona opodatkowana ryczałtem lub prowadzi ewidencję przychodów. W remanencie należy wykazać towary handlowe, materiały podstawowe, materiały pomocnicze, wyroby gotowe, produkcję niezakończoną, braki oraz odpady. Zestawienie składników spisu z natury, przeprowadzone na koniec roku, będące remanentem końcowym i uwzględniające stan na dzień 31 grudnia jest jednocześnie remanentem początkowym, otwierającym księgi 1 stycznia następnego roku. Przeprowadzając inwentaryzację, należy pamiętać, aby wszystkie składniki zostały zagospodarowane, a te, które już nie są potrzebne, zlikwidowane. Ponadto wszelkie arkusze spisu z natury powinny zostać ujęte jako druki ścisłego zarachowania. W przeciągu 14 dni od przeprowadzenia inwentaryzacji należy ją wycenić, a jej wartość odjąć od kosztów poniesionych w ciągu roku. Jest to bardzo istotne, gdyż wartość inwentaryzacji wpływa na wysokość rocznego zeznania podatkowego. Otrzymane wyliczenia należy dołączyć do zeznania rocznego wraz z formularzem PIT-B. Spis z natury sporządzony na ostatni dzień roku podatkowego zamyka KPiR.

Zamknięcie Księgi Przychodów i Rozchodów

Do końca roku należy także zamknąć księgi podatkowe. Zamknięcia KPiR-u dokonuje się po przeprowadzeniu inwentaryzacji oraz podsumowaniu wszelkich zapisów księgi, uwzględniając przy tym wynik remanentu początkowego i końcowego – nawet wtedy, gdy jego wartość wynosi 0 zł. Różnica między przychodem a kosztami, powiększona o różnicę między wartościami remanentów, stanowi dochód przedsiębiorcy. Podsumowanie KPiR-u powinno znaleźć się na jej ostatniej stronie, a całe zestawienie należy przechowywać wraz z pozostałą dokumentacją księgową firmy.

Zeznanie roczne

Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy jest złożenie do fiskusa zeznania rocznego. W przypadku druku PIT-28, który składają podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, oraz dokumentu PIT 16-A (karta podatkowa) należy to zrobić do końca stycznia następnego roku podatkowego. Z kolei jeśli rozliczamy się na zasadach ogólnych (PIT-36) bądź odprowadzamy podatek liniowy (PIT 36-L), to zeznanie roczne musimy złożyć do 30 kwietnia. Nie możemy także zapomnieć o dostarczeniu druku PIT-11 naszym pracownikom oraz ich rozliczeniu w urzędzie skarbowym, składając do końca stycznia deklarację o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) oraz pobranym podatku zryczałtowanym (PIT-8AR). Co więcej, koniec roku jest także czasem na zastanowienie się nad zmianą formy opodatkowania. Możemy to zrobić do 20 stycznia, składając odpowiednie zgłoszenie w US-ie. Z kolei jeżeli chcemy zmienić metodę płacenia zaliczek na podatek dochodowy, musimy zawiadomić o tym nasz urząd skarbowy do 20 lutego.