2015-11-30

Zmiany w podatku od gminnych nieruchomości

Wraz z początkiem przyszłego roku wejdą w życie przepisy Ustawy z 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nowe regulacje przyniosą przede wszystkim zmiany w wymiarze opłat, w wysokości podatku oraz w zakresie uchwał.

Zwolnienie z podatku od gminnych nieruchomości

Główną zmianą wynikająca z ustawy jest zwolnienie gmin od konieczności odprowadzania podatku od jej własnych nieruchomości. Warunek jest jeden – nie mogą być one wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Zwolnienie z podatku odprowadzanego od nieruchomości dla gruntów, budynków oraz ich części będących własnością gminy sprawi, że jednostka samorządu terytorialnego, będąca jednocześnie właścicielem nieruchomości, nie będzie musiała płacić podatku samej sobie. Nowe regulacje nie będą obowiązywać w przypadku nieruchomości wykorzystywanych na prowadzenie działalności, należących do jednostek sektora finansów publicznych innych niż gmina bądź jakichkolwiek innych podmiotów. Nieruchomościami, które mają być zwolnione z opodatkowania, są m.in.: budynki przeznaczone dla organów gminy oraz wszelkie grunty, na których znajdują się pasy drogowe (z wyłączeniem dróg wewnętrznych).

Koniec z opłatą miejscową, uzdrowiskową i targową?

Kolejną zmianą, jaką wprowadzają nowe przepisy, jest fakultatywne pobieranie opłaty miejscowej, uzdrowiskowej i targowej. Wprowadzenie przez gminę którejś z powyższych opłat będzie musiało być poprzedzone wcześniejszą uchwałą jej rady. Ponadto opłaty te będzie można wprowadzić tylko w przypadku, gdy ich kwota nie będzie przekraczać górnej granicy znajdującej się w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych od podatków i opłat lokalnych obowiązujących w 2016 roku.

To nie koniec zmian

Oprócz zwolnienia gmin z opodatkowania własnych nieruchomości oraz obowiązku stosowania niektórych rodzajów opłat nowa Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wprowadza także szereg zmian w innych przepisach ustawowych. Po pierwsze, przepisy Ustawy z dnia 25 kwietnia 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, które weszły w życie we wrześniu tego roku, wprowadzają możliwość stosowania w niektórych miejscach opłaty reklamowej od tablic bądź urządzeń reklamowych. Ponadto w nowych przepisach pojawia się również zmiana definicji gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, tak aby można było precyzyjnie określić, które nieruchomości mogą być zwolnione z opodatkowania. Nowe przepisy będą miały znaczący wpływ na system obliczania części wyrównawczej subwencji dla gmin, gdyż wielkość wskaźnika dochodów podatkowych w znacznym stopniu jest zależna od wysokości kwoty znajdującej się w deklaracji podatkowej gminy.