2022-09-19

Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl – co to jest i do czego służy?

Prowadzenie biznesu wymaga realizowania zadań z wielu obszarów – księgowości, zarządzania, marketingu, sprzedaży, obsługi klienta, produkcji, transportu i wielu innych. Konto Przedsiębiorcy w serwisie biznes.gov.pl ma ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie firmy od strony formalno-prawnej, aby mieli czas na to, co jest dla nich najważniejsze.

Konto Przedsiębiorcy

Serwis biznes.gov.pl

Biznes.gov.pl – portal powstały z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, jest serwisem przeznaczonym dla osób zamierzających założyć działalność gospodarczą i tych, którzy aktualnie ją prowadzą. Powstał on po to, by ułatwiać przedsiębiorcom wypełnianie formalności związanych z zakładaniem i prowadzeniem firmy. W serwisie znajduje się szereg usług, umożliwiających załatwianie spraw urzędowych online.

Portal biznes.gov.pl to także miejsce, w którym użytkownicy znajdą aktualności na temat obowiązujących przepisów prawa, procedur i formalności związanych z rozpoczynaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie brakuje też przydatnych informacji i porad dotyczących prowadzenia biznesu w Polsce i w Unii Europejskiej. Dzięki temu przedsiębiorca może uzyskać potrzebną wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych, podatków, prowadzenia importu i eksportu towarów i wiele więcej.

W serwisie biznes.gov.pl funkcjonuje też Centrum Pomocy Przedsiębiorcy, w ramach którego użytkownicy portalu mogą otrzymać wsparcie i pomoc ekspertów, którzy udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące zakładania i prowadzenia firmy. Dyżurujący eksperci pomagają też w przypadku trudności ze składaniem wniosków, a także pytań dotyczących korzystania z udostępnionych przez serwis usług.

Jak założyć Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl?

Chcąc korzystać z Konta Przedsiębiorcy, wystarczy zalogować się na login.gov.pl z pomocą e-Dowodu lub Profilu Zaufanego. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można utworzyć Konto Przedsiębiorcy za pomocą adresu e-mail. Rejestracja nie jest trudna – wystarczy wypełnić formularz rejestracji, podając podstawowe dane osobowe, a także wpisać hasło i zaakceptować regulamin serwisu.

Możliwości konta przedsiębiorcy biznes.gov.pl

Konto Przedsiębiorcy biznes.gov.pl pozwala załatwiać przeróżne sprawy urzędowe na jednej platformie, bez wychodzenia z domu i przy tym całkowicie bezpłatnie. Co można zrealizować w serwisie?

Przede wszystkim można założyć, zawiesić, wznowić oraz zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Za pośrednictwem Konta Przedsiębiorcy można aktualizować wpisy w rejestrze CEIDG. Możliwe jest też uzyskanie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach i składkach na ubezpieczenia społeczne oraz o utrzymywaniu statusu czynnego podatnika VAT. Przedsiębiorcy mogą też załatwić zdalnie około 300 innych spraw, między innymi takich jak uzyskanie koncesji na detaliczną sprzedaż alkoholu, uzyskanie świadectwa fitosanitarnego, wystawienie dokumentów bezpieczeństwa statku, uzyskanie pozwolenia na wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku, zmiana danych w rejestrze instytucji szkoleniowych i wielu innych. To wszystko sprawy, które załatwiają przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z handlem, budownictwem, transportem, turystyką, produkcją żywności itd. To także usługi pozwalające na uznanie kwalifikacji, zatrudnianie i zwalnianie pracowników, regulowanie należności podatkowych i celnych itp.

Poza całodobowym dostępem online do urzędów, na Koncie Przedsiębiorcy można znaleźć narzędzia ułatwiające wypełnianie dokumentów. Można sprawdzać status złożonych wniosków, a także założyć skrzynkę odbiorczą do e-Doręczeń. Załatwiając formalności z pomocą serwisu, można również otrzymywać powiadomienia z urzędów pocztą elektroniczną, a nawet za pośrednictwem wiadomości SMS.

Korzystanie z Konta Przedsiębiorcy przez pełnomocników

Nie zawsze sprawy firmowe załatwia sam właściciel. Dlatego Konto Przedsiębiorcy biznes.gov.pl umożliwia wprowadzenie danych pełnomocników lub prokurentów, a także nadanie im odpowiednich uprawnień i zarządzanie nimi. Dzięki temu wyznaczone osoby mogą w imieniu przedsiębiorcy załatwiać sprawy urzędowe, zgodnie z ustalonym zakresem. Oczywiście można udzielić pełnomocnictwa kilku osobom, z których każda może mieć takie same lub zupełnie inne uprawnienia, w zależności od decyzji właściciela firmy.