2021-07-20

VAT e-commerce – zasady i terminy

VAT e-commerce to pakiet przepisów mających na celu ochronę interesów unijnych biznesów działających w sprzedaży internetowej. W czasie, gdy nasz rynek zalewany jest tańszymi produktami ze Wschodu, nowe modyfikacje w prawie mają sprawić, że europejskie e-sklepy będą bardziej konkurencyjne w porównaniu z ofertą sprzedawców spoza Wspólnoty.

Co wprowadza pakiet VAT e-commerce?

Pakiet VAT e-commerce ma na celu ochronę interesów krajowych sprzedawców oferujących swoje produkty w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W związku z tym dokonano znaczących zmian mających na celu poprawę ich konkurencyjności. Należą do nich m.in.:

  • wprowadzenie pojęcia Wewnątrzwspólnotowej Sprzedaży Towarów na Odległość (WSTO), które zastępuje pojęcie sprzedaży wysyłkowej, a także objęcie nim sytuacji, w których sprzedawca pośrednio uczestniczy w transporcie, bądź też wysyłce towaru do konsumenta,

  • wprowadzenie jednego limitu sprzedaży dla wszystkich krajów UE w ramach WSTO, który wynosi 10 000 euro – do tej pory każde państwo określało samodzielnie swoje limity sprzedaży, obecnie zostały one zunifikowane, a każde osiągnięcie wartości limitu w danym roku kalendarzowym wymaga rozpoczęcia rozliczania kolejnych transakcji w kraju odbiorcy,

  • wprowadzenie definicji pojęcia Sprzedaży na Odległość Towarów Importowanych (SOTI), która dotyczy wszystkich towarów importowanych do Unii Europejskiej spoza granic Wspólnoty,

  • wprowadzenie uproszczonej procedury One Stop Shop, dzięki której sprzedawca może łatwiej rozliczać się z wszystkich wysyłek dokonywanych do innych krajów członkowskich.

Zmiana przepisów oznacza, że obecnie znacznie zmniejszone zostały limity wartości dla zamówień wysyłanych poza kraj, w którym działa sprzedawca. Do tej pory wynosiły one – w zależności od krajów – nawet 100 000 euro (to wartość dla wysyłki towarów z Polski do Niemiec). Zmiana przepisów spowoduje, że o wiele szybciej, dla sprzedawców eksportujących w ramach UE swoją ofertę produktową, nastąpi konieczność rozliczenia się w kraju docelowym, co wiąże się m.in. z koniecznością rejestracji VAT w danym państwie.

One Stop Shop – jak to działa?

Rozwiązaniem dla sklepów, które nie chcą otwierać kolejnych działalności w krajach stanowiących miejsca docelowe dla wysyłki produktów, jest skorzystanie z możliwości One Stop Shop. Aby móc skorzystać z tej opcji, wystarczy złożyć formularz rejestracji dla procedury OSS, a następnie przy jej użyciu rozpocząć rozliczanie sprzedaży zagranicznej (dotyczy to zarówno transakcji wewnątrzwspólnotowych, jak i tych wychodzących poza granice Unii). W przypadku stosowania procedury OSS dla towarów importowanych z państw trzecich obowiązuje limit rzeczywistej wartości produktu do maksymalnie 150 euro na każdą przesyłkę.

Kiedy zacznie obowiązywać VAT e-commerce?!

Zgodnie z unijnymi wytycznymi, projekt VAT e-commerce uruchomiony zostanie we wszystkich państwach Wspólnoty 1 lipca 2021 roku. Oznacza to, że każdy z krajów członkowskich do tego dnia musi dostosować wewnętrzne przepisy do powyższego projektu. Celem jego wprowadzenia jest ustabilizowanie sytuacji rynkowej, w której poprzez napływ tanich produktów ze Wschodu, sklepy internetowe działające na terenie Unii Europejskiej nie były w stanie konkurować niską ceną ze sprzedawcami wysyłającymi swoje produkty np. z Chin. Niższe limity w sprzedaży wewnątrzwspólnotowej dodatkowo znacznie utrudniają granie najniższą ceną wśród państw należących do UE.

Chcesz dowiedzieć się więcej o VAT e-commerce? Pobierz bezpłatnie kompleksowy przewodnik stworzony przez ekspertów enova365.

VAT e-commerce