2021-06-02

Bezpłatne narzędzia do analityki przydatne dla księgowego

Znajomość narzędzi analitycznych jest jedną z podstawowych rzeczy, w których powinni rozwijać się pracownicy działów rachunkowych. Jakie rozwiązania powinni znać?

Tutaj nie ma reguły, ale jeśli nie mamy możliwości korzystania z płatnych programów, poznanie darmowych będzie najlepszym sposobem na wdrożenie się w temat narzędzi. Poniżej prezentujemy kilka propozycji niewymagających żadnej opłaty, a jednocześnie pozwalających na zdobycie niezbędnych umiejętności.

Darmowe narzędzia do analityki dla księgowego

Nie każda firma jest w stanie wydać kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) tysięcy złotych na wdrożenie zaawansowanych systemów analitycznych. W wielu przedsiębiorstwach wciąż szuka się rozwiązań budżetowych. Jednym z nich mogą być darmowe aplikacje, w pewnym stopniu wspomagające nas w codziennych zadaniach. Jakie? Zacznijmy od najważniejszych.

Arkusze kalkulacyjne

Tutaj bez wątpienia najpopularniejszym darmowym rozwiązaniem są Google Sheets – arkusze kalkulacyjne wchodzące w skład darmowego oprogramowania Google Docs. Jeśli nie potrzebujemy bardzo zaawansowanych funkcji, jakie posiada Excel, Google Sheets będzie w zupełności wystarczającym narzędziem do prowadzenia nawet bardziej skomplikowanych analiz. Zwłaszcza że posiada wszystko, co niezbędne do tego typu zadań – możliwość tworzenia tabel przestawnych, pracę na wielu skoroszytach, czy też tworzenie czytelnych wykresów. Wszystkie przygotowane raporty możemy dodatkowo wyeksportować do plików czytanych przez Excela, a nawet wygodnego PDF-a. W razie potrzeby jesteśmy w stanie również udostępnić je współpracownikom, pozwalając tym samym na pracę całego zespołu.

Systemy Business Intelligence

Jednym z najlepszych narzędzi analitycznych bez wątpienia jest system BI (Business Intelligence). Jest to potężna maszyna wyposażona w wiele funkcji analitycznych i statystycznych, dzięki którym możemy prowadzić naprawdę zaawansowane prace na ogromnych zbiorach informacji. Od arkuszy kalkulacyjnych różni się nie tylko zwiększoną funkcjonalnością w zakresie prowadzenia analiz, ale również możliwością pracy na wielu zewnętrznych źródłach danych. Jak nietrudno się domyślić, systemy BI są kosztowne. Wdrożenie takiego rozwiązania to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju systemu, stopnia jego zaawansowania oraz ilości użytkowników w naszej firmie. Istnieją jednak rozwiązania bazujące na licencjach open source, dzięki którym nawet niewielka firma z ograniczonym budżetem na rozwój może je zainstalować, skonfigurować i wykorzystać do prowadzenia analityki biznesowej. Do najpopularniejszych systemów tego typu należą Pentaho, Tibco Jaspersoft, RapidMiner, Spago BI oraz BIRT. Występują one w wersjach zarówno darmowych, jak i płatnych, posiadających zazwyczaj zwiększone możliwości i opiekę technologiczną producenta. Wersje darmowe wymagają zazwyczaj samodzielnej instalacji i nie uwzględniają supportu technicznego w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Tutaj jednak pomocna okazuje się społeczność skupiona wokół poszczególnych systemów, która na dedykowanych forach i grupach dyskusyjnych chętnie dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz udostępnia szereg darmowych rozszerzeń zwiększających możliwości tych narzędzi.

Programy księgowe

Księgowy bez dedykowanej mu aplikacji jest niczym wędkarz bez wędki. Może wciąż wykonywać swoją pracę, ale często jest to o wiele trudniejsze. Dlatego dziś w firmach różnej wielkości stosuje się rozmaite systemy wspomagające wprowadzanie faktur i rozliczanie podatków. Część z tych systemów (np. Bitrix24 w darmowej wersji) posiada większość opcji niezbędnych w pracy działów rachunkowych, a dodatkowo umożliwia ich pracownikom analizę danych wprowadzanych do wewnętrznej bazy aplikacji. Dzięki temu nawet nie mając budżetu na profesjonalny program rachunkowy, możemy prowadzić księgowość i analizować wewnętrzne dane firmowe, a następnie wykorzystywać je do poprawy procesów biznesowych.

Czy warto wykorzystywać darmowe narzędzia do analityki?

Oczywiste jest, że darmowe narzędzia do analityki nie posiadają takiej funkcjonalności jak ich płatne odpowiedniki. Co więcej, ich wdrożenie i konfiguracja w niektórych przypadkach mogą być problematyczne bez dostępu do doświadczonego supportu. Warto jednak pamiętać, że dzięki darmowym narzędziom analitycznym możliwe jest prowadzenie analiz nawet w niewielkich firmach, które nie mają odpowiednich środków na zakup profesjonalnego oprogramowania do tego celu. Dodatkowo zdobywając doświadczenie na aplikacjach open source bardzo łatwo możemy przenieść je w przyszłości na bardziej zaawansowane systemy BI. A nie od dziś wiadomo, że znajomość odpowiednich narzędzi pracy dobrze wygląda w CV i pomaga znaleźć dobrze płatną, rozwijającą pracę. Zwłaszcza w księgowości.