2019-08-06

Jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka, a może rejestracja w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości? O plusach i minusach poszczególnych form prawnych dla biznesu

Założenie własnej firmy to dla wielu szansa, by osiągać wyższe zarobki niż pracując na etacie, realizować marzenia, rozwijać się zawodowo. Dlatego mnóstwo osób wybiera samozatrudnienie. Podpowiadamy, jak rozpocząć przygodę z prowadzeniem własnego biznesu, zależnie od biznesowych planów oraz możliwości.

Wybór formy prawnej

Istnieje wiele różnych rozwiązań dla przedsiębiorców, od prowadzenia działalności bez rejestracji, aż po różnego rodzaju spółki. Wszystkie formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej mają swoje plusy i minusy. Poszczególne formy różnią się w zakresie formalności i kosztów. Na szczęście różnorodność jest na tyle duża, że każdy może wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Firma na próbę

Nie każdy jest urodzonym biznesmenem, nie każdy ma za sobą lata doświadczenia i nie każdy zdążył zgromadzić pokaźny kapitał na inwestycje. Często pomysł na prowadzenie własnej działalności mają ludzie młodzi, którzy zaczynają właściwie od zera. To dla nich najlepszym rozwiązaniem może być działalność bez rejestracji lub rejestracja w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Działalność bez rejestracji w CEIDG to stosunkowo nowa forma prowadzenia działalności, ponieważ obowiązuje ona od zaledwie od roku. Początkujący przedsiębiorca nie musi spełniać żadnych formalności i prowadzić księgowości, nie obowiązują go też składki ZUS. Jedynym obowiązkiem jest prowadzenie uproszczonej ewidencji dochodów, tak aby po pierwsze kontrolować limit dochodów, a po drugie móc dokonać rozliczenia w ramach rocznego zeznania podatkowego. Osoby prowadzące działalność bez rejestracji nie mogą przekroczyć dochodu, będącego równowartością 50% minimalnego wynagrodzenia brutto. Jest to bardzo mało, lecz dla osoby będącej na początkowym etapie, chcącej rozeznać się na rynku i pozyskać pierwszych klientów może być to rozwiązanie optymalne. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że tego typu firma ma dość niską wiarygodność w oczach kontrahentów. W dodatku problematyczne może być rozliczanie kosztów, które należy udokumentować dokładnie tak samo, jak przy prowadzeniu zarejestrowanej działalności gospodarczej. Trzeba również pamiętać, że w momencie przekroczenia wspomnianego limitu, przedsiębiorca ma 7 dni na zarejestrowanie działalności w CEIDG.

Rejestracja w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości to także dobry sposób na rozpoczęcie działalności, szczególnie jeśli ma ona działać w niewielkiej skali. Inkubatory ułatwiają przetestowanie swojego pomysłu na biznes. W ramach miesięcznej opłaty można korzystać z osobowości prawnej inkubatora. W dodatku przedsiębiorca otrzymuje obsługę księgową oraz doradztwo prawne i biznesowe. Ponadto jest zwolniony z opłacania składek ZUS, a zasady opodatkowania są bardzo korzystne. Niestety, korzystanie z Inkubatora Przedsiębiorczości niesie ze sobą pewne ograniczenia – przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników, nie może szukać inwestorów, a także nie może korzystać z dotacji unijnych. W dodatku prawnicy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości weryfikują wszystkie zawierane umowy i mogą zablokować te, które ich zdaniem niosą zbyt duże ryzyko finansowe bądź prawne.

Warto wiedzieć, że choć inkubatory funkcjonują przy uczelniach wyższych, to nie trzeba być studentem, aby skorzystać z pomocy fundacji. Nie ma ograniczeń ze względu na wiek lub wykształcenie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Bez wątpienia jednoosobowa działalność gospodarcza jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form prowadzenia firmy. Rejestracja jest bardzo prosta i możliwa za pośrednictwem internetu. Przedsiębiorca ma zapewnione ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, opłaca też składki emerytalne. Jednocześnie początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg na start. Nie bez znaczenia jest też wybór różnych form opodatkowania. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej można zatrudniać pracowników, starać się o dotacje oraz korzystać z różnych form finansowania działalności. Do wad tej formy prowadzenia działalności można zaliczyć fakt, że właściciel odpowiada majątkiem osobistym za zobowiązania firmy. Nie może też wprowadzić do niej inwestora.

Spółki

Działalność można też prowadzić w ramach spółki. I tu do wyboru jest całkiem sporo możliwości. Spółka osobowa (jawna, cywilna, partnerska) jest łatwa w założeniu, dość tania, a wspólnicy mogą wybierać różne formy opodatkowania. Niestety, podobnie jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, właściciele odpowiadają własnym majątkiem za zobowiązania spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest z kolei formą, w której właściciele firmy odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do wysokości swojego wkładu. Ponadto mogą wprowadzić do firmy inwestora. Niestety, spółka z o.o. jest dość droga. Kapitał początkowy musi mieć wartość minimum 5 tys. zł., rejestracja nie jest bezpłatna, a do tego trzeba się liczyć ze sporymi kosztami księgowości oraz z podwójnym opodatkowaniem zysków.

Spółka akcyjna również jest kosztowna w prowadzeniu. Rejestruje się ją tak samo jak spółkę z o.o., ale kapitał początkowy wynosi minimum 100 tys. zł. Tutaj również trzeba się liczyć z podwójnym opodatkowaniem zysków i wysokimi kosztami w zakresie prowadzenia księgowości. Dlaczego warto? Ponieważ spółka akcyjna ułatwia pozyskiwanie inwestorów, a właściciele odpowiadają tylko do wysokości swojego wkładu.

Małe vs duże ryzyko

Spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są odpowiednią formą dla firm o dużej skali działalności, o podwyższonym ryzyku, mogących zrodzić duże zobowiązania finansowe. Dla pozostałych przedsiębiorców, zakładających firmy nie obciążone podwyższonym ryzykiem, chcących tanio funkcjonować w swojej branży, zazwyczaj najlepszym wyborem będzie założenie firmy jako spółka osobowa lub jednoosobowa działalność gospodarcza. Z kolei dla tych, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił i przetestować dostępne możliwości odpowiednie będzie rozpoczęcie pracy jako firma w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości, a nawet jako niezarejestrowana działalność gospodarcza. Alternatywą jest również współpraca z firmami na zasadzie umowy o dzieło lub umowy zlecenie, którą można polecić niektórym usługodawcom. Z tej formy z powodzeniem korzystają dziennikarze, graficy komputerowi, specjaliści z branży IT i wielu innych specjalistów.